Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Factori de amplasare si corectie pentru repartitoare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Factori de amplasare si corectie pentru repartitoare cf. 343/2010

Buna ziua,

Daca cineva a inteles exact ordinul ANRSC nr. 343/13.07.2010, as dori sa ma lamureasca si pe mine cum se selecteaza exact:
- factorii de amplasare (FA);
- factori de corecţie faţă de punctele cardinale (FCPC);
- factori de corecţie de amplasare (FCA);

In exemplu urmator, iata un apartament cu 2 camere, situat la parter, peste un subsol neincalzit: [ link extern ]

Va rog sa specificati ce FA, FCPC si FCA ati alege pentru cele 4 calorifere aflate in:
1) baie;
2) bucatarie;
3) camera de zi;
4) dormitor;

Multumesc.
Nu pot sa spun ca am prea mare respect pentru parerile cuiva care arunca tot felul de judecati categorice, etichetari simpliste, fara nici un argument.
Shareban are niste idei fixe, la care nu vrea sa renunte si are standarde diferite de apreciere.
Cand e vorba de erori, diferente de pana la 500-800%, din cauza dezechilibrului hidraulic, nu conteaza. Cand e vorba de erorile de pana la 70-80% din cauza incalzirii indirecte, sunt doar "virgule". Exclusiv diferenta lui de 40% este condamnabila, intrucat il priveste personal.
Toate studiile privind incalzirea indirecta vorbesc de procente de 70-80%, inclusiv presedintele ANRSC le a recunoscut. [ link extern ]
In oct 204 din nou: [ link extern ]

Argumentul reducerii consumului total este unul fals. Cand e vorba sa-i prosteasca pe oameni sa monteze repartitoare, se invoca economiile INDIVIDUALE. Dupa ce oamenii se pomenesc cu niste facturi aberante, se schimba argumentul. Se invoca economiile totale, pentru a distrage atentia de la erorile, discrepantele individuale.

Sa revenim la coeficienti/factori de corectie.
Acestia pot avea o valoare corecta doar daca sunt preluati din Standardul SR 1907 privind necesarul de caldura, elaborat pe baza cercetarilor INCERC. Acesti coeficienti sunt luati in considerarea la stabilirea necesarului de caldura in proiectarea instalatiilor de incalzire.
In functie de orientarea, pozitia apartamentului, etc, se aplica acesti factori, avand in vedere ca din cauza criteriilor mentionate anterior, exista aporturi sau deficite de caldura, care trebuie compensate pentru a asigura temperatura minima de confort pentru toti locatarii.
In cazul blocurilor fara repartitoare, prin folosirea criteriului suprafeţei utile, aceste corecţii se produc automat.
In cazul blocurilor cu repartitoare trebuie aplicate expres, din cauza unui mod de calcul diferit.
In standard nu suntprevazute corectii pt incalzirea indirecta privind cazurile de debransare, intrucat debransarea reprezinta o situatie de anormalitate. Instalatii le sunt proiectate pt ipoteza de functionare constanta, continua.
Dan Constantinescu este Preşedintele Comitetului Tehnic de Standardizare în
domeniul instalaţiilor de încălzire, care a elaborat SR 1907, iar L. Dumitrescu, membru in acest comitet. De aceea cunosc atat de bine problema. Cei de la ANRSC sunt niste politruci, inginerasi de mana a 14-a, numiti politic la ANRSC, fara nicio realizare profesionala minima.

In standardul EN 834 privin repartitoarele nu exista detalieri prea multe ale coeficientilor de aplicat, intrucat situatia difera de la tara la tara, in functie de clima, de situatia constructiva concreta (standardle privind necesarul de caldura, rezistenta termica a peretilor).
De aceea standardul ofera libertatea tarilor de a aplica si alti coeficienti de corectie decat cei prezentati in standard.
darida, utilizator
darida a scris:

Nu pot sa spun ca am prea mare respect pentru parerile cuiva care arunca tot felul de judecati categorice, etichetari simpliste, fara nici un argument.
Shareban are niste idei fixe, la care nu vrea sa renunte si are standarde diferite de apreciere.
Cand e vorba de erori, diferente de pana la 500-800%, din cauza dezechilibrului hidraulic, nu conteaza. Cand e vorba de erorile de pana la 70-80% din cauza incalzirii indirecte, sunt doar "virgule". Exclusiv diferenta lui de 40% este condamnabila, intrucat il priveste personal.
Toate studiile privind incalzirea indirecta vorbesc de procente de 70-80%, inclusiv presedintele ANRSC le a recunoscut. [ link extern ]
In oct 204 din nou: [ link extern ]

Un articol care da concluzii dar fara sa prezinte si studiul in sine? Linkuri spre opaina? Pe bune? Pfffff... Si va mirati de ve nu va iau in serios...

darida a scris:

Argumentul reducerii consumului total este unul fals. Cand e vorba sa-i prosteasca pe oameni sa monteze repartitoare, se invoca economiile INDIVIDUALE. Dupa ce oamenii se pomenesc cu niste facturi aberante, se schimba argumentul. Se invoca economiile totale, pentru a distrage atentia de la erorile, discrepantele individuale.

Nu e nimic fals, folositi un limbaj de Can-Can ce nu poate fi luat in serios. Economia este si globala dar si la nivel de apartament, pentru majoritatea apartamentelor. Majoritatea, nu toate. Intotdeauna va exista o mica minoritate care va avea de "pierdut" din cauza repartitoarelor. Daca stai toata ziua acasa ca pensionar, somer sau asistat social, sau vrei sa ai 28 de grade in casa desi este recomandata o temperatura de 18-21 de grade, peste 24 fiind periculoasa sanatatii, atunci trebuie sa te astepti sa-ti platesti fudulia.

darida a scris:

Sa revenim la coeficienti/factori de corectie.
Acestia pot avea o valoare corecta doar daca sunt preluati din Standardul SR 1907 privind necesarul de caldura, elaborat pe baza cercetarilor INCERC. Acesti coeficienti sunt luati in considerarea la stabilirea necesarului de caldura in proiectarea instalatiilor de incalzire.
In functie de orientarea, pozitia apartamentului, etc, se aplica acesti factori, avand in vedere ca din cauza criteriilor mentionate anterior, exista aporturi sau deficite de caldura, care trebuie compensate pentru a asigura temperatura minima de confort pentru toti locatarii.
In cazul blocurilor fara repartitoare, prin folosirea criteriului suprafeţei utile, aceste corecţii se produc automat.
In cazul blocurilor cu repartitoare trebuie aplicate expres, din cauza unui mod de calcul diferit.
In standard nu suntprevazute corectii pt incalzirea indirecta privind cazurile de debransare, intrucat debransarea reprezinta o situatie de anormalitate. Instalatii le sunt proiectate pt ipoteza de functionare constanta, continua.
Dan Constantinescu este Preşedintele Comitetului Tehnic de Standardizare în
domeniul instalaţiilor de încălzire, care a elaborat SR 1907, iar L. Dumitrescu, membru in acest comitet. De aceea cunosc atat de bine problema. Cei de la ANRSC sunt niste politruci, inginerasi de mana a 14-a, numiti politic la ANRSC, fara nicio realizare profesionala minima.

In standardul EN 834 privin repartitoarele nu exista detalieri prea multe ale coeficientilor de aplicat, intrucat situatia difera de la tara la tara, in functie de clima, de situatia constructiva concreta (standardle privind necesarul de caldura, rezistenta termica a peretilor).
De aceea standardul ofera libertatea tarilor de a aplica si alti coeficienti de corectie decat cei prezentati in standard.

Nu va contrazic si nici nu sustin ca 343 este perfect. Sunt de acord ca poate fi imbunatatit si imi doresc asta. Dar nu sunt de acord cu revenirea la pausal pe motiv ca precizia lui 343 nu este la doua zecimale si aprobata de nu stiu ce inginer local. In momentul de fata vreau doar aplicarea corecta a legilor in vigoare. Va las pe dvs. sa luptati pentru imbunatatirea lor, ok?

PS: si apometrele au o erori. Un simplu firicel de 1mm de apa care NU este contorizat de un apometru clasa B cum sunt cele din Romania, poate produce o pierdere de 6.57MC pe luna. Inmultiti cu pretul per MC de apa calda si cu 4-5 apartamente. Aflati ce paguba se poate face lunar. Dar totusi nu vad pe nimeni crizat sa ne intoarcem cu apa la pausal. De ce oare? Intrebare este retorica, pe apometre merge pus magnetul, pe repartitoare nu...
Sudul indicat de presedintele ANRSC este doar ultimul din domeniu, efectuat de AIIR si Faculatatea de instalatii din Bucuresti, care vorbeste de incalzirea indirecta in procent de pana la 78%. In articole de ziar sau comunicate de presa nu se publica integral studiile, intrucat ocupa pgini intregi. Exista numeroase studii anterioare, efectuate de profesori universitari si cercetatori de la INCERC, publicate in reviste de specialitate, Instalatorul, Tehnica instalatiilor, programe nationale de cercetare in domeniu. Daca chiar vreti vi le indic concret, sa le studiati.

Trebuie facuta o distinctie intre majoritatea apartamentelelor neizolate termic din Romania si apartamentele anvelopate, in care stati si dvs.
In prima categorie majoritatea proprietarilor stau in frig, cu amjoritatea robinetelor inchise complet, au confort termic sub temperatura minima de 20 gr C, uneori chiar si igrasie, mucegai. Chiar si cei care inchid doar partial raobinetele, pe pozitia 3, ajung sa paltesca dublu fata de pretul corect. Nimeni din cei cu facturi umflate in blocurile vechi, nu are 28 gr in apartament, ci mai degraba sub 20 gr C temperatura medie. In nici un caz nu e vorba de risipa. daca ati avea idee despre notiuni elementare privind necesarul de caldura pentru asigurarea temperaturilor interioare de confort termic, despre puterea termica a caloriferelor, (care nu sunt furnale, au o limita de cedarea a caldurii), ati intelege.

Cat timp exista standardul 1907 si metofologia de calcul a performantei energetice a cladilrilor si instalatiilor, bazate pe cercetare stiintifica, este obligatoriu si normal ca ANRSC sa le foloseasca, pentru a minimiza erorile.
Specialistii care au facut studiile nu sunt, in principiu, impotriva repartitoarelor, ci demonstreaza argumentat ca actualul sistem de repartizare este o eroare tehnica si economica, inca de acum 10 ani, de la ordinul 233/2004. Acest fapt genereaza erori grave de calcul si compromite ideea de contorizare, genereaza reactia de rspingere a lor. Nu poti sa-ti bati joc de oameni, inselandu-i sa monteze repartitoare pe o instalatie dezechilibrata, fara corectii privind incalzirea indirecta, iar apoi unii sa platesca facturi de 3 ori mai mari decat costul serviciului. Nimeni nu e prost sa refuze posibilitatea economiei, dar can nu exista un control real asupra consumului, e normal sa fuga de sistem.

Factorii de corectie din Ordinul 343 nu sunt aplicabili pt situatia dvs. Factorii au fost stabiliti pentru blocurile neizolate termic, in care pierderile si transferurile de caldura sunt diferite de situatia blocurilor izolate termic. Pentru blocurile izolate termic factorii trebuie adaptati.
Daca tot bateti campii cu "inginerii locali": In cadrul INCERC functioneaza si Centrul European pentru Reabilitarea Cladirilor (ECBR), in parteneriat cu Consiliul Europei, unde a fost anterior director si prof Dan Constantinescu. Daca sunt doar niste ingineri locali, de ce au incredere in ei autoritatile europene?
[ link extern ]
Nu exista factori de corectie detaliati, stabiliti de autoritatile europene pentru fiecare tara din Europa, asa ca trebuie sa va bazati pe specialistii din Romania.

Comparatia cu apometrele este gresita. Erorile apometrelor nu genereaza erori de SUTE DE LEI LUNAR la plata apei calde sau reci, ca n cazul repartitoarelor, ci de cel mult cateva zeci de lei. De aceea nu se crizeaza oamenii.
darida, utilizator