avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Declaratie alternativa martori, transcrisa dupa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Declaratie alternativa martori, transcrisa dupa inregistrarea audio a sedintei

Din cauza ca judecatoarea a dictat numai bazaconii, care n-au nicio legatura cu ce a declarat martorul, urmeaza sa fac eu transcrierea inregistrarii audio si sa depun declaratia martorului astfel transcrisa.
Va rog sa imi indicati ce temei legal sa invoc... precum si alte consideratiuni relevante!!
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 16:10, 8 Februarie 2015
ART. 231 c.p.c.
Notele de şedinţă. Înregistrarea şedinţei
(1) Grefierul care participă la şedinţă este obligat să ia note în legătură cu desfăşurarea procesului, care vor fi vizate de către preşedinte. Părţile pot cere citirea notelor şi, dacă este cazul, corectarea lor.
(2) După terminarea şedinţei de judecată, participanţii la proces primesc, la cerere, câte o copie de pe notele grefierului.
(3) Notele grefierului pot fi contestate cel mai târziu la termenul următor.
(4) Instanţa va înregistra şedinţele de judecată. În caz de contestare de către participanţii la proces a notelor grefierului, acestea vor fi verificate şi, eventual, completate ori rectificate pe baza înregistrărilor din şedinţa de judecată.
(5) La cerere, părţile, pe cheltuiala acestora, pot obţine o copie electronică a înregistrării şedinţei de judecată în ceea ce priveşte cauza lor.
(6) Înregistrările din şedinţa de judecată vor putea fi solicitate şi de către instanţele de control judiciar.

Reglementări similare:
- alin. (1): art. 13 alin. (2) din Legea nr. 304/2004, republicată (dispoziţii noi)
- alin. (2): art. 13 alin. (3) din Legea nr. 304/2004, republicată (dispoziţii noi)
- alin. (4): art. 13 alin. (1) din Legea nr. 304/2004, republicată (dispoziţii noi)
Reglementări anterioare:
- alin. (4): art. 149 din vechiul Cod de procedură civilă
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Pai nu stiu ce sunt 'notele' grefierului.
Mie mi-au eliberat CD cu inregistrarea... la 30 zile dupa ce am facut cererea.
Fiindca intre timp a mai trecut un termen in dosar, nu am avut cum sa contest 'notele', chiar daca as sti care au fost notele.
Eu am contestat doar continutul incheierii si consemnarile din declaratiile martorilor.

De fapt, am senzatia ca notele grefierului sunt degeaba... pt ca in incheiere apar lucruri f diferite fata de ce s-a discutat si consemnat de grefier.
Judecatoarea scrie in hotarare ce vrea ea... nu ce s-a discutat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie parte vatamata - lipsesc afimatii facute de acesta pitic1991 pitic1991 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt inculpat intr-un proces penal. In declaratia data de partea vatamata am constatat in momentul in ... (vezi toată discuția)
Solicitarea copiilor audio ciurli_si_burli ciurli_si_burli Buna seara, Conform carui act normativ este posibila eliberarea sedintei in forma audio? (vezi toată discuția)
Nelamurire inregistrare sedinte de judecata carybella2014 carybella2014 Buna ziua, Avand in vedere urmatoare: Legea 304/2004 Art. 12 ªedinţele de judecată sunt publice, în afară de cazurile prevăzute de lege. ... (vezi toată discuția)