Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concurenta neloiala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concurenta neloiala

Buna ziua !

Posta Romana este si Broker de asigurari.
Daca un salariat al postei colaboreaza cu un alt Broker de asigurari, functioneaza concurenta neloiala ?
Multumesc !
Daca va incheiati o polita de asigurare la un alt broker chiar nu e o problema. Daca insa "colaborati" in sensul ca deturnati clientela postei va incadrati la concurennta neloiala.
Legea nr. 11/1991 privind combaterea concurenţei neloiale şi a altor acte în domeniul protecţiei concurenţei interzice practicile de concurenţă neloială precum "denigrarea unui competitor sau a produselor/serviciilor sale, realizată prin comunicarea ori răspândirea de către o întreprindere sau reprezentantul/angajatul său de informaţii care nu corespund realităţii despre activitatea unui concurent sau despre produsele acestuia, de natură să îi lezeze interesele", dar şi "deturnarea clientelei unei întreprinderi de către un fost sau actual salariat/reprezentant al său ori de către orice altă persoană prin folosirea unor secrete comerciale, pentru care respectiva întreprindere a luat măsuri rezonabile de asigurare a protecţiei acestora şi a căror dezvăluire poate dăuna intereselor acelei întreprinderi".
ADRIAN CHELARU, Alte profesii
Poti fi salariat la Posta Romana, dar si la alt Broker de asigurari, altul decat Posta Romana ?