Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cec garantie in alb - penal sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cec garantie in alb - penal sau nu?

Cand un cec introdus la plat si pt care nu am avut bani dar a fost lasat lasat garantie in alb devine un caz penal si cand nu?
Atunci cand a fost bagat in plata iar banca da refuz de plata.
In acest moment, de regula , dupa sesizarea CIP, bancile formuleaza si o sesizare la politie care formeaza un dosar penal.
Textul penal verbeste despre emiterea unui cec fara a avea in cont disponibil.
DIn punct de vedere legal .. infractiunea are loc la momentul emiterii cec-ului cunoscand ca nu ai disponibil.
Cec-ul in alb ... nu e o solutie legala. E o practica comerciala .. dar nu legala .. in totalitate.
Alin Paidiu, Avocat
Si-atunci...este sau nu penal?
asa cu m vi s-a ma i explicat, fapta intra sub incidenta penalului in momentul in care emiteti cecul fara acoperire, deci fara a avea disponibilul banesc i ncont.
Si care este data emiterii? Data la care s-a predat cecul in alb sau data la care a fost completat de catre furnizorul meu? Disponibilul in cont care trebuie sa fie cand se emite cecul in alb?
Disponibilul trebuie sa existe prealabil emiterii cecului si sa aiba cel putin valoarea cecului, sa fie, asa cum arata art.3 alin 2 din legea cecului, o suma de bani lichida, certa si exigibila, asupra careia tragatorul are dreptul sa dispuna prin cec.
Tragatorul este obligat sa mentina acoperirea pana la incasarea cecului sau pana la expirarea termenului legal de prezentare, nefiindu-i permis sa-si blocheza contul.

Lavinia Costica