Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA T.V.A. - ACHIZITII U.E. - FONDURI COFINANTARE U.E.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

T.V.A. - ACHIZITII U.E. - FONDURI COFINANTARE U.E.

stiu ca s-a tot discutat si rasdiscutat

am citit pe forum cam tot ce s-a scris

problema e ca eu nu sunt contabil / economist si sincer mi se pare foarte greu sa inteleg multe scrise de voi

problema mea e super simpla

sunt IMM platitor TVA cu domeniu de activitate tiparituri

si fac un proiect de cofinatare cu UE (50% UE / 50% firma mea)

din informatiile detinute de mine DACA cumpar ceva din UE

NU platesc TVA

ca ex
acum o saptamana
prin Ebay + PayPal
am achizitionat pentru mine nu cu scopuri de revanzare
un copiator SH din Germania
suma totala a fost 840 euro (valoare produs FARA TVA) + 240 euro (transport DHL pana in Bucuresti)
deci NU am platit TVA catre firma din Germania
pe factura primita de la ei astea sunt sumele

intrebarea este :

1. e corect ce am facut ?
2. trebuie acum dupa ce a ajuns copiatorul la mine in firma sa ma duc sa platesc TVA undeva ?
3. sau pur si simplu factura primita de la firma din Germania o bag in contabilitate si atat ?

legat de Proiectul de Cofinantare cu UE

cei de la institutia de stat unde trebuie sa depun proiectul spre aprobare
mi-au zis sa fac tot posibilul ca pentru achititiile care le fac sa am factura de UE
adica dintr-o tara din UE
chiar si daca cumpar ceva de la o firma din Romania sa incerc sa conving firma care vinde in Romania acel produs
sa-mi dea factura din UE
adica daca semnez contract de achizitie cu firma din Romania care este Dealer Autorizat
factura sa fie de la reprezentanta din Germania sa zicem
deci sa am factura din UE

de ce toata tavertura asta ?

pentru ca prin proiectul de cofinantare UE mi se deconteaza 50% din valoare produs nu si din TVA sau Taxe Vamale (daca e cazul)
deci
daca NU am factura dintr-o tara UE
trebuie sa suport separat doar eu TVA si Taxe Vamale

asta stiu eu pana acum

dar acum cateva zile am avut o intalnire cu un Dealer Autorizat care vinde niste utilaje
si am abordat acest subiect
i-am zis ca vreau sa cumpar de la el utilajul
dar vreau factura din Franta (unde e depozitul de utilaje pe Europa)

a zis ca nu poate face asa ceva
si a inceput o mica contradictie intre noi
el a zis ca NU mai sunt valabile fazele cu scutirea de plata TVA in cazul achizitiilor din UE incepand cu anul 2009

adica :

eu stiam ca : daca ai Factura din UE nu mai platesti TVA
el zice : nu e adevarat platesti TVA

CINE are dreptate ?

sper sa ma fi facut inteles
si va multumesc in avans
EHM, utilizator
parerea mea este ca datorezi TVA statului Roman; fiind o taxa pe consum, conteaza locul unde este folosit bunul achizitionat; treaba cu "nu mai platesti TVA" merge la valori mici, bunuri pe care le treci prin vama ca fiind "bunuri personale".
ai dreptate cu nerecuperarea TVA din finantari europene.
succes!