avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara sau concediere?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara sau concediere?

Buna ziua.Va rog sa imi spuneti cum poate fi sanctionat disciplinar un angajat care a depus o cerere de concediu fara plata,si nu s.a mai prezentat la servici pe o perioada de 1 luna de zile,cu toate ca cerere de concediu nu a fost aprobata.
Specific ca este vorba de o angajata gravida pe care am inteles din OUG96/2003,
nu o putem concedia.
In asteptarea unui raspuns,va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ilincapopa72 , utilizator 17:46, 10 Februarie 2015
Atat timp cat CAS o plateste pentru concediu prenatal,cum se va diminua salariul?Am citit in ordonanta de guvern inclusiv faptu ca femeia insarcinata poate pretinde reducerea programului la 6 ore si va fi platita integral pentru 8 ore.
Calcul indemnizatiilor de maternitate, CCC, pentru incapacitate temporara de munca se face in functie de salarii.

Daca, un salariat are 1000 lei salariu si i se aplica o sanctiune de 10% pe trei luni, atunci salariul acestuia va fi de 900 lei.
Vorbim de concediu de maternitate nu de crestere a copilului.Concediu de maternitate este 126 zile si e suportat integral de CAS,iar cel de crestere a copilului CCC si indemnizatia respectiva se intinde pana la 2 ani.De CCC nu beneficiaza din start pentru ca nu are 12 luni anterior lucrate
Pentru concediu de maternitate (cele 126 zile) se poate aplica aceasta masura?Maxim o pot sanctiona cu 10%?
Indemnizatia pentru concediu de maternitate se suporta de catre angajator care apoi o recupereaza de la C.A.S..

Baza de calcul a indemnizaţiei se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

Eu ma refer la stabilirea cuantumului acestor indemnizatii , adica la baza lor de calcul.

Una este sa se ia o indemnizatie stabilita la un salariu de 1000 lei si alta la un slariu de 900 lei , de exemplu.

Sanctiunea maxima aplicata poate fi reducerea salariului de baza pe o durata de 3 luni cu 10%.

Ultima modificare: Marți, 10 Februarie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate yildiz yildiz sunt insarcinata in 16 sapt educatoare, vechime 9 ani, grad did 2 si as dori sa stiu cand pot sa imi iau concediu prenatal, care sunt formalitatile, si care ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate mystycum mystycum Buna seara!Sunt o viitoare mamica si ma intereseaza cat mai este concediul de maternitate(cat timp) si cum se calculeaza venitul pe aceasta perioada(cat la % ... (vezi toată discuția)
Concediul prenatal si concediul de ingrijire a copilului 32aly 32aly Daca salariul a fost marit in luna a 2 a de sarcina, ce procentaj are concediul prenatal ? Concediul prenatal poate fi luat in luna a 7 a de sarcina. Ce ... (vezi toată discuția)