Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Remuneratie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Remuneratie

Buna ziua ,sunt vice unui ong, si as dorii sa stiu daca si cum pot remunera membrii activi?daca e legal si daca se poate?
Cu stima ovidiu a
Nu pentru ca activitatea intr-o asociatie se desfasoara pe baza de voluntariat. Asta e contributia fiecarui membru la atingerea scopului pentru care a fost infiintata asoaciatia. Unii doar prestand activitati iar altii chiar contribuind pe langa acea cotizatie, si cu donatii in bunuri sau in bani. Nimeni nu merge la un ong sa castige bani. Daca doresc asta, pot merge in sectorul privat sa se angajeze cu contract de munca.