avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Actiune in instanta al 13 -lea salariu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Actiune in instanta al 13 -lea salariu

Am vazut pe portalul mai multor tribunale cerere de chemare cu obiectul dosarul-litigiu privind funcţionarii publici (Legea Nr.188/1999) acordarea diferenţei de salariu reprezentând includerea premiului anual in salariul lunar, incepând cu 01.01.2011 şi in continuare, până la includerea acestuia in salariu. Si eu as dori sa deschid o astfel de actiune dar nu am gasit nici un model ce cerere cu acest obiect. Poate ma poate ajuta cineva care a deschis actiune cu modelul de cerere. Multumesc anticipat.
Despre ce perioada este vorba?
01.01.2011 si in continuare, până la includerea acestuia in salariu.
Al 13-lea salariu nu a fost inclus in salariu.

Din 2011, dreptul la actiune este prescris.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Februarie 2015
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, pentru anul 2011 s-ar putea sa respinga actiunea ca tardiva. Am reusit sa gasesc un model de cerere in instanta pe aceasta speta si voi actiona in instanta ca si alti colegi,
Pai daca termenul s-a prescris, mai exact au trecut 3 ani de atunci o sa va dea..nimic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Al 13 salariu utilizator86 utilizator86 Buna seara! Se poate cere in justitie al 13 salariu pentru anii 2013, 2014. Se ia in calcul si perioada cat am fost in concediu de sarcina si lehuzie? As dori ... (vezi toată discuția)
Cuantum supliment post+treapta Tanjiani Tanjiani Speta: Sindicatul a cerut in instanta acordarea suplimentul postului (25%) si suplimentul treptei de salarizare (25) conform Legii nr. 188/1999 prvind ... (vezi toată discuția)
Decizie corina_nices corina_nices Pe data de 02.04.2009 am primit o decizie prin care mi se aducea la cunostinta ca, in conformitate cu dispozitiile art. 84 lit.b) din Legea nr. 188/1999, mi se ... (vezi toată discuția)