Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exageram noi sau tatal chiar se foloseste de copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exageram noi sau tatal chiar se foloseste de copilul sau??

Situatia este urmatoarea:
- parinti divortati , cu divortul pronuntat in anul 2012 (divortul a durat aproximativ un an si jumatate deoarece tatal a avut mereu ceva de comentat, de adaugat, de combatut);
- mama nu a avut nicio pretentie, prin urmare divortul (de comun acord) a fost pronuntat conform cererilor tatalui;
- timp de aproximativ un an totul a decurs (mai mult sau mai putin) conform hotararii judecatoaresti;
- din primavara anului 2014 tatal si-a gasit o noua concubina care practic il intretine;
- de cand a aparut acesta concubina in viata tatalui copilului (am uitat sa specific, copilul are acum 7 ani), orgoliul ii este gadilat si a prins mult tupeu nemotivat;
- concubina (are la randul ei un copil mai mare dacat minorul in cauza) plateste pentru el si copil diverse depalsari (tabere, excursii, iesiri in weekenduri in afara orasului) ceea ce il face pe el sa i bata mamei obrazul ca el duce copilul si colo si colo, si face si drege cu el, iar ea nu este in stare de asa ceva;
- de cand este cu acesta concubina a hotarat ca hotararea judecatoareasca nu ii este favorabila (specific inca o data ca hotararea judecatoareasca este exact ce apare in cererea pe care el a depus-o la dosar) asa ca a inceput sa o interpreteze dupa cum ii convine lui mai mult (in loc sa ia copilul vineri la ora 18 venea sa il ia mare repede pe motiv ca de fapt in hotarare scrie ora 10 nu 18, ca vrea sa aiba copilul toata vacanta pe motiv ca in alta vacanta a sta la mama pentru ca el a declarat ca nu are bani ca sa tina copilul la el, etc.);
- in luna decembrie, satula de toate aceste interpretari ale tatalui copilului, mama a depus cerere la judecatorie cerand sa li se dea ambilor mura-n gura care aste ora de luare a copilului, ora de aducere a copilului, ce inseamna jumatate de vacanta si care jumatate si de asemenea cum sa se procedeze cu sarbatorile legale, ziua copilului, ziua de nastere a copilului etc;
- de cand a aflat de aceasta cerere a fostei sotii, tatal copilului a luat-o razna (asta se poate vedea in comportamentul copilului de fiecare data cand vine din weekendul petrecut la tatal lui, pardon la concubina tatalui lui);
- din luna decembrie 2014 copilul nu mai face nimic din ceea ce inseamna comportament specific unui copil: ne se mai joaca (nici macar cu Lego, preferatele lui), la scoala nu se ma intelege cu copii pe care ii bate ( din acest motiv toti colegii il ocolesc si nu se ma joaca cu el), acasa nu-i mai intra nimeni in gatii, suparandu-se si enervandu-se din absolut orice, nimic din ce facem noi (mama, bunica si matusa) nu este bine, mai nou, pentru ca "la tata si.... (concubina) se face altfel";
- in loc sa se joace, sa repete pentru scoala, sa construiasca ceva din Lego, sa se uite la desene animate sau la vreun film pentru copii ne urmareste prin casa sa auda si sa vada tot ce facem (si credeti-ma ca nu exagerez deloc);
- tatal i-a facut mamei reclamatie la protectia copilului pe motiv ca nu este mama buna;
- mie mi-a facut reclamatie la politie pentru ca i-am certat copilul (mama copilului are viza de flotant la adresa bunicii copilului, pentru ca este inscris la o scoala apropiata de adresa bunicii, motiv pentru care copilul practic locuieste cu mine si cu bunica);
- fiecare dintre noi am vorbit fie personal fi prin sms-uri cu tatal copilului incercand sa il facem sa inteleaga ca prin comportamentul si vorbele spuse copilului nu ii face deloc bine acestuia din urma, dar nu am avut cu cine sa ne intelegem;
- in fiecare mesaj pe care il trimite mamei copilului pe langa reamintirea faptului ca nu este deloc o mama buna (nu face nimic pentru copil, "nici macar o supa" in timp ce el face de toate si orice pentru copilul lui (pe ideile si banii concubinei), ii reaminteste ca el "da o gramada de bani pentru copil si prin asta isi face datoria de tata" (gramada insemnand 350 lei pe luna);
- a amenintat-o pe mama copilului ca o s-o faca sa ii dea banii inapoi (banii pentru pensia alimentara) pentru ca el ii da prea multi bani (mamei nu copilului);
- la infatisare de la judecatorie ceruta de mama pentru lamurirea cu privire la termenii hotararii judecatoresti, tatal a spus in fata judecatorului ca el nu intelege "de ce trebuie sa plateasca pensie alimentara copilului pentru ca el oricum are grija de copil cand acesta e la el" si ca vrea sa depuna o cerere prin care sa ii pretinda mamei sa ii dea inapoi banii primiti de copil retroactiv din momentul depunerii cererii de divort;
- mama a ajuns in situatia de a se gandi ca poate e mai bine sa renunte la custodia copilului (custodie comuna cu copilul in grija mamei) si sa plateasca ea pensie alimentara pentru un an de zile (pentru ca incercand sa dam de capatul problemei si interpretand toate actiunile, vorbele si mesajele tatalui copilului) am ajuns la concluzia ca de fapt asta vrea tatal copilului (problema e ca bietul copil ar avea mult de suferit din punct de vedere psihic);
- de la inceputul scolii copilul a mers la consiliere in cadrul scolii dar se pare ca indiferent ce a facut consiliera cu copilul in fiecare saptamana a facut gresit deoarece in loc sa isi revina, copilul "a cazut" din ce in ce mai mult;
- ar mai fi multe alte amanunte care nu fac decat sa te duca cu gandul la faptul ca copilul este de fapt o marioneta in mainile tatalui care probabil se gandeste ca asa ne face noua (mamei, bunicii si matusii copilului) rau.
Tatal copilului este maestru in a intoarce situatia in favoarea lui si in plus am observat ca are "puterea de a fermeca" femeile indiferent de statutul lor social sau intelectual si din nefericire pentru binele copilului de problemele legate de copii se ocupa numai femei sau aproape numai femei.

Tinand cont de faptul ca starea psihica si comportamentul copilului "se strica" pe zi ce trece si de faptul ca am ajuns si noi la capatul rabdarii din cauza comportamentul tatalui si al copilului, dati-ne un sfat. Ce ar trebui sa facem ca sa fie bine: vizita la psiholog (desi consiliera de la scoala tot psiholog e), un nou dosar la judecatorie, incredintarea minorului tatalui sau (de proba) ca sa isi dea seama ca nu e chiar floare la ureche sa cresti si sa ai grija de un copil cand nu are vacanta sau nu este weekend... Poate aveti voi vreo alta idee care sa nu ii dauneze copilului si nici noi sa nu mai traim intr-un stres continuu.
Problema dvs. este complexă.N-am înţeles, dvs. ce calitate aveţi faţă de copil?
Ce venit are mama copilului? Poate domnul vrea să profite material de pe urma lui?
Dar dacă el nu are venit, cum de îi dă copilului 350 lei pensie de întreţinere?

Mama este dispusă ca băiatul să se mute la tata?
Dacă DA, asta ar stopa toate conflictele. Nu ştiu cât de bine i-ar fi copilului cu mamă vitregă şi cu frate vitreg, dar pentru familia mamei, ar fi o singura rezolvare.
Eu am sa raspund punctual la situatia prezentata:

mama copilului are viza de flotant la adresa bunicii copilului, pentru ca este inscris la o scoala apropiata de adresa bunicii, motiv pentru care copilul practic locuieste cu mine si cu bunica

Draga matusa a bietului copil si mama unde e?

1. parinti divortati , cu divortul pronuntat in anul 2012

divort pronuntat in 2012, ce a durat aproximativ un an si jumatate - inseamna ca sotii s-au separat/introdus cererea pe la mijlocul lui 2010, corect?

2. din primavara anului 2014 tatal si-a gasit o noua concubina care practic il intretine;

nu are relevanta

3. copilul are acum 7 ani

inseamna ca la momentul introducerii actiunii de divort, copilul avea cam trei ani

4. a hotarat ca hotararea judecatoareasca nu ii este favorabila (specific inca o data ca hotararea judecatoareasca este exact ce apare in cererea pe care el a depus-o la dosar) asa ca a inceput sa o interpreteze dupa cum ii convine lui mai mult (in loc sa ia copilul vineri la ora 18 venea sa il ia mare repede pe motiv ca de fapt in hotarare scrie ora 10 nu 18, ca vrea sa aiba copilul toata vacanta pe motiv ca in alta vacanta a sta la mama pentru ca el a declarat ca nu are bani ca sa tina copilul la el, etc.)

cererea depusa la dosar e din 2010, suntem in 2015, copilul avea atunci vreo trei anisori, acum are spate; un program stabilit pentru un copil de trei ani este normal sa fie largit odata cu inaintarea in varsta;

5. in luna decembrie, satula de toate aceste interpretari ale tatalui copilului, mama a depus cerere la judecatorie cerand sa li se dea ambilor mura-n gura care aste ora de luare a copilului, ora de aducere a copilului, ce inseamna jumatate de vacanta si care jumatate si de asemenea cum sa se procedeze cu sarbatorile legale, ziua copilului, ziua de nastere a copilului etc;

un pic mai multa toleranta pentru copil, ca e dreptul lui sa-si petreaca timpul cu tatal, normal ar fi ca fiecare parinte sa petreaca timp egal cu copilul;

6. din luna decembrie 2014 copilul nu mai face nimic din ceea ce inseamna comportament specific unui copil: ne se mai joaca (nici macar cu Lego, preferatele lui), la scoala nu se ma intelege cu copii pe care ii bate ( din acest motiv toti colegii il ocolesc si nu se ma joaca cu el), acasa nu-i mai intra nimeni in gatii, suparandu-se si enervandu-se din absolut orice, nimic din ce facem noi (mama, bunica si matusa) nu este bine, mai nou, pentru ca "la tata si.... (concubina) se face altfel";

ce coincidenta - copilul a inceput sa se revolte odata cu revolta mamei, din decembrie; puneti mana pe un tratat de psihologie, gasiti si pe net, si cititi depsre comportamentul copiilor cu parinti divortati care isi scot ochii ca chiorii, dar numai la copil nu se gandesc
veti descoperi cu stupoare ca micutu,l saracul de el, e in grafic cu agresivitatea si toate celelalte

7. in loc sa se joace, sa repete pentru scoala, sa construiasca ceva din Lego, sa se uite la desene animate sau la vreun film pentru copii ne urmareste prin casa sa auda si sa vada tot ce facem (si credeti-ma ca nu exagerez deloc);

in afara de faptul ca sunteti mai preocupate de ce nu face copilul, dumneavostra, cele trei femei din jurul lui, ce faceti concret? cum petreceti timp de calitate cu copilul? ca se pare ca nu petreceti deloc; simplul fapt ca sunteti in preajma lui nu inseamna timp de calitate si atentie acordata copilului

9. fiecare dintre noi am vorbit fie personal fi prin sms-uri cu tatal copilului incercand sa il facem sa inteleaga ca prin comportamentul si vorbele spuse copilului nu ii face deloc bine acestuia din urma, dar nu am avut cu cine sa ne intelegem;

fiecare dintre dv ar trebui sa-si vada de viata personala si sa-i lase pe cei doi parinti sa ia decizii referitor la copil

10. mama a ajuns in situatia de a se gandi ca poate e mai bine sa renunte la custodia copilului si sa plateasca ea pensie alimentara pentru un an de zile (pentru ca incercand sa dam de capatul problemei si interpretand toate actiunile, vorbele si mesajele tatalui copilului) am ajuns la concluzia ca de fapt asta vrea tatal copilului (problema e ca bietul copil ar avea mult de suferit din punct de vedere psihic);

mama ar trebui sa dea dovada de mai multa maturitate; daca nu, i-ar trebui un dus rece sa o trezeasca la realitate si sa constientizeze ca acel copil nu-i o jucarie de care te poti dispensa cand nu mai functioneaza cum vrei tu si o arunci in gradina celuilalt; pentru numele lui Dumnezeu, e vorba de un copil aici, la el nu va ganditi deloc? caci dupa cum va exprimati totul se invarte in jurul vostru, al femeilor din casa, nicidecum in jurul copilului

11. de la inceputul scolii copilul a mers la consiliere in cadrul scolii dar se pare ca indiferent ce a facut consiliera cu copilul in fiecare saptamana a facut gresit deoarece in loc sa isi revina, copilul "a cazut" din ce in ce mai mult;

nu va asteptati sa rezolve scoala ce stricati voi acasa; domniile voastre aveti nevoie de consiliere sa invatati cum sa va comportati cu copilul acasa

12. ar mai fi multe alte amanunte care nu fac decat sa te duca cu gandul la faptul ca copilul este de fapt o marioneta in mainile tatalui care probabil se gandeste ca asa ne face noua (mamei, bunicii si matusii copilului) rau.

dupa cum am mai spus, totul se invarte in jurul noi, mama, bunica, matusa, dar copilul?

Tinand cont de faptul ca starea psihica si comportamentul copilului "se strica" pe zi ce trece si de faptul ca am ajuns si noi la capatul rabdarii din cauza comportamentul tatalui si al copilului, dati-ne un sfat. Ce ar trebui sa facem ca sa fie bine:

vizita la psiholog - da si cat mai repede posibil

desi consiliera de la scoala tot psiholog e - dpa cum am mai specificat, nu va asteptati sa repare scoala ce stricati voi acasa; aveti nevoie de terapie, iar terapia nu se face la scoala si in niciun caz nu se face terapie cu matusa si bunica la soala

un nou dosar la judecatorie - pentru ce? sa mentineti situatia conflictuala?

incredintarea minorului tatalui sau (de proba) ca sa isi dea seama ca nu e chiar floare la ureche sa cresti si sa ai grija de un copil cand nu are vacanta sau nu este weekend... mergeti, va rog la terapie, ca nu-i normal cum ganditi, nici nu vreau sa ma gandesc ce-i in sufletul bietului copil daca i-ati si spus asta

Poate aveti voi vreo alta idee care sa nu ii dauneze copilului si nici noi sa nu mai traim intr-un stres continuu.

fiecare sa-si vada de viata lui; bunica sa se rezume la a fi bunica, dumneavoastra sa fiti doar matusa, sa va traiti viata, faceti un copil al dumneavoastra si lasati parintii sa hotarasca in ceea ce-l priveste pe copilul lor; iar daca nu puteti sa va abtineti, cea mai buna idee ar fi ca bietul copil sa fie cos din acest mediu, sa stea cu mama separat de bunica si matusa.
m_ella, răspunsul este tipic: mama este vinovata de serviciu.
Adevărat, conflictele familiale se răsfrâng asupra psihicului copilului, în situaţia descrisă, observăm abuzul psihic asupra minorului.
Da , cele 3 femei sunt de vină fiindcă tatăl nu respectă programul de vizită din hotărâre, dar şi pentru reproşurile domnului .
Trebuie să observaţi că, la fel cum "cele trei femei" atentează la psihicul copilului, şi "familia" tatălui, adică concubina, copilul acesteia şi tatăl, atentează în mod egal, fiindcă bag seama că acele reproşuri nu se fac în taină, să nu audă copilul, dimpotrivă!
Cunosc metoda: "Aşa te-a învăţat mă-ta?" "Nu-i bine,mă-ta te învaţă numai prostii" etc.
Martonze a scris:

Cunosc metoda: "Aşa te-a învăţat mă-ta?" "Nu-i bine,mă-ta te învaţă numai prostii" etc.

sau pe partea cealalta "asa te-a invatat ta'tu!", "semeni cu ta'tu, nu esti bun de nimic!", "ta'tu iti impuie capul numai cu prostii!"

@ursutz:
daca lucrurile stau asa cum le-ati prezentat, atunci, da, exagerati

si, da, ati putea schimba domiciliul copilului la tata, dar nu de proba, ca e un copil nu o masina sau un catel, ca poate intre tata si concubina (care pare ca are si bani si idei), copilul reuseste sa-si gaseasca un echilibru.
mirebire, utilizator
Martonze nu e deloc departe de adevar atata timp cat tatal in momentul in care vine sa ia copilul o face pe mama copilului cu ou si cu otet in prezenta copilului.
Pentru m_ella2005
Intai de toate am gresit cu durata pronuntarii divortului care a fost de jumatate de an nu de un an si jumatate.
1.Mama este la munca. Apuca sa il duca in anumite dimineti la scoala si sa il mai prinda inainte de culcare si sa isi petreca weekendurile ei cu copilul.
2. Faptul ca noua concubina are idei si bani are relevanta din moment ce pana la ea copilul mergea cu tatal lui cel mult pana in parc indiferent ca era vorba de weekend sau de jumatatea de vacanta.
4. Divortul a fost intentat la inceputul anului 2012 si finalizat in septembrie 2012 (dupa cum am spus si mai sus a durat jumatate de an nu un an si jumatate). Anul acesta, 2015 (chiar la inceputul acestei luni) judecatorul nu a facut decat sa clarifice (la cererea mamei) ce inseamna jumatate de vacanta si care dintre cele 2 jumatati, care este de fapt ora de luare si aducere a copilului etc Cat despre toleranta noastra nu este necesara atata timp cat rezultatul in urma divortului este copie fidela a cererii depuse de tata in momentul inceperii divortului.
6. Copilul a inceput sa se schimbe dinainte ca mama lui sa depuna respectiva cerere la judecatorie mai precis dupa weekendul cu sfantul Nicolae (weekend petrecut la tatal sau), in timp ce respectiva cerere a fost depusa in weekendul urmator la judecatorie.
7. Concret "incercam" sa iesim cu copilul la un film la un patinoar, la un loc de joaca amenajat pentru copii, la muzee, zoo, expozitii, etc. "Ïncercam" deoarece de cele mai multe ori copilul refuza sa iasa din casa din varii motive.
9. Fiecare dintre noi insemnand inclusiv mama.
10. Copilul nu-i jucarie cel putin nu pentru mama. Cat despre dusuri reci, nu duce lipsa de ele din partea tatalui copilului. Maturitate si toleranta fata de comportamentul fostului a tot avut mama dar pentru ca de cele mai multe ori a cedat si l-a lasat sa procedeze cum a vrut el s-a ajuns la situatia in care el considera ca pana si pensia alimentara cu care a fost de acord si pe care mama copilului nu a solicitat-o niciodata (instanta i-a stabilit-o) e prea mult pentru copilul lui.
11. La consiliere copilul a ajuns la recomandare invataoarei deoarece are parinti divortati si apoi a continuat deoarece era/este agresiv cu copiii si tot la recomandarea invatatoarei. Asadar nu l-am trimis noi pe copil la "terapie" ci invatatoarea. Nu ne asteptam sa repare scoala sau altcineva ceea ce a stricat tatal si nu mai poate fi reparat. Noi am inteles ca este singurul tata pe care (indiferent ca-i rau sau bun) dar acest tata nu a inteles din discutia cu consiliera (pentru ca s-a ajuns si la o confruntare fata in fata bunica-tata - asta a cerut consiliera) ca facand-o in fel si chip pe mama de fata cu copilul nu o sa castige nimic. In urma acestei "confruntari", consiliera a declarat ca din pacate nu s-a putut ajunge la o intelegere si a intrerupt sedintele cu copilul.
Fiecare sa-si vada de viata lui inseamna fie un after school pentru copil pe care mama nu si-l permite si pentru care ma indoiesc ca tatal va fi dispus sa plateasca din buzunarul propriu, fie ca mama sa plece in fiecare zi de la munca sa ia copilul, sa-l duca la ea la munca unde sa il tina pana la ora 19 cand termina munca, sa ajunga acasa in Ilfov cu el dupa o ora si jumatate, doua ore pe drum, sa mai apuce sa-l culce si cand se crapa de ziua sa-i dea trezirea pentru ca la ora 8 sa fie copilul prezent la scoala. (Scoala aleasa de comun acord de tata si mama pe timpul cand se mai intelegeau cat de cat in ceea ce priveste copilul).
De psiholog avem cu totii nevoie atata timp cat el "imparte pace si fericire in lume" iar noi "suntem niste rele care raspandesc rautatea in jurul lor si nu suporta iubirea de tata".

Pana una alta o sa asteptam sa vedem ce spun cei de la protectia copilului unde tatal s-a laudat ca a depus cel putin trei dosare.