Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire fiind singurul urmas dupa tata, am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire fiind singurul urmas dupa tata, am fost exclus din mostenire...

Buna,as vrea si eu sa clarific o situatie:mentionez ca tatal meu (decedat) mai are trei frati,ca urmare dupa moartea bunicilor paterni cei trei au impartit totul(casa+pamanturi) la trei,prezentand si declaratii notariale ca nu mai sunt mostenitori in afara de cei prezenti,adica ei trei!!!,intrebarea mea e urmatoarea:cum e posibil asa ceva avand in vedere ca si eu sunt de fapt si de drept mostenitor dupa tatal meu (decedat),cum a fost posibila asa cu una cu doua excluderea mea din mostenire fara stirea sau consintamantul meu???,multumesc!X-(
singura solutie de a indrepta acesta situatie este sa promovati proces in care sa solicitati anularea certificatului de mostenitor.
Numai asa se poate ,pentru ca au facut declaratii false.Dumneavoastra aveati aceleasi drepturi la mostenire ca si oricare frate. Veneati la mostenire prin " reprezentarea" tatalui decedat.
Da,asa stiam si eu doar ca nici nu ma gandeam la aceste lucruri din partea lor...unul a dat declaratie ca renunta,unul a ramas cu pamanturile si altul cu locuinta...
Varianta foarte simpla este un proces civil prin care solicitati anularea certificatului de mostenitor,aveti nevoie de avocat,ca sfat nu va ganditi la o plangere penala ,solutionarea acesteia dureaza mult iar rezultatul este incert ,prima varianta este sigura.
Tatal dumneavoastra a decedat inaintea parintilor sau dupa ei?

Daca a decedat inaintea lor, aveati vocatie succesorala prin reprezentare, iar dezbaterea succesiunii in lipsa dumneavoastra poate fi anulata.

Daca a decedat dupa moartea parintilor, se pune problema acceptarii succesiunii de catre tata, dumneavoastra neavand vocatie la succesiunea dupa parintii lui. Daca puteti dovedi ca a acceptat succesiunea in termen, ati putea cere anularea certificatului de mostenitor.

Discutati chestiunea cu un avocat, cu actele pe masa. Altfel, va veti alege cu sfaturi pur teoretice, fara legatura concreta cu situatia de fapt.