Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident Tractor - 05.iulie.2011
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident Tractor - 05.iulie.2011

Buna ziua, Pe data de 5 Iulie 2011 am avut un accident cu o tipa care a intrat in utilajul meu agricol. Din pacate nu aveam asigurare RCA pe respectivul vehicul iar politistul m-a declarat vinovat. Am contestat procesul verbal judecatorul iar in urma acestui proces am primit urmatoarul rezultat: "anuleaza in parte procesul-verbal de contraventie incheiat la 8.7.2011 ca fiind nelegal, cu privire la petent nu sa solicitat cheltuieli de judecata irevocabil". Acum dupa 3 ani si 4 luni sunt chemat in judecata pentru a plati catre firma CASCO 8000lei.

Acum sunt chemat pentru proces la un tribunal din Bucuresti, daca nu se va judeca in lipsa. De ce trebuie ca eu sa ma duc la Bucuresti pentru asta cand fapta a fost in Prahova? Si ce as putea sa fac?

Va multumesc!
Depinde ce inseamna "in parte", adica ce a ramas neanulat in P.V.
Anulat in parte ca fiind nelegal cu privire la patent. Ce inseamna eu nu stiu. Si de ce sunt chemat la tribunal in Ilfov cand fapta a fost in Jud. Prahova. Se mai poate face ceva cu privire la plata acestei sume? Multumesc!
Am gasit actele in urma procesului. si suna cam asa:
"adminte plangerea contraventionala formulata de pententul Xxxxx, cu domiciliul in.... ,si Nume Prenume si asiguratorul Omniasig Viena, cu sediul la bucuresti.
Anuleaza in parte procesul-verbal de contraventie seria/nr, ca fiind nelegal cu privire la petent. Nu s-au solicitat cheltuieli de judecata. Irevocabila."