Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract pe perioade determinate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract pe perioade determinate

Buna ziua,

Un angajator doreste sa angajeze cu contract pe perioada determinata de 3 luni salariul fiind x, dupa expirare daca angajatul doreste si el si firma la fel, contractul se va prelungi pe o perioada de 9 luni avand loc si o marire de salariu, dupa cele 9 luni, daca totul este in regula, contractul se prelungerste pe perioada nedeterminata cu marire de salariu iar. Mentionez ca perioada de 3 luni nu este de proba in sensul in care daca nu corespunzi postului angajatorul nu te da afara, ci ramai 3 luni. As dori sa stiu de ce daca dupa 3 luni el doreste sa prelungeasca contractul pentru ca se presupune ca ai corespuns daca contractul nu a incetat, de ce mai vrea inca 9 luni si nu il incheie direct dupa 3 luni pe perioada nedeterminata?E vreo ratiune, sau de ce credeti?
ok, multumesc, ma gandisem ca poate din teama de a da peste cineva nepotrivit, angajatorul ar dori sa testeze mai mult daca angajatul face fata tuturor situatiilor care ar putea aparea, care poate in trei luni nu pot fi pe deplin testate.
Este si asta o optiune de a justifica incheierea acelui c.i.m.