Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

daca sunt in concediu medical angajatorul ma poate pune sa semnez un act aditional de schimbare a incadrarii?
Nu va poate obliga sa semnati asa ceva, mai ales ca sunteti in concediu medical.
multumesc, dar va rog frumos sa-mi spuneti in ce baza ii pot argumenta refuzul.
Principiul libertăţii de voinţă în materie contractuală, presupune libertatea de a încheia contracte.

Libertatea contractuală se exprimă din punctul de vedere al formei, în regula consensualităţii convenţiilor, conform căreia, pentru validitatea unei convenţii, este suficient acordul de voinţă al părţilor, afară numai dacă ar fi vorba de contracte reale sau solemne.