Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... aveti model de contestatie decizie grad de handicap ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

aveti model de contestatie decizie grad de handicap pentru judecator ?

aveti un model de contestatie adeciziei stabilire grad de handicap pentru judecator ?
ce inseamna respinge contestatia ... impotriva certificatului de incadrare in grad de handicap .... ??

admite e ok , schimba incadrarea ???
sau e invers ?
Daca solutia comisiei superioare de expertiza medicala respinge contestatia inseamna ca a fost respinsa cererea dvs ,ca motivele invederate de dvs nu au fost suficiente cat sa determine admiterea cererii dvs
Verificati responsabil daca afectiunea face parte din normativul de incadrare in grad de handicap
\\"se încadrează în gradul de handicap auditiv accentuat persoanele cu „handicap auditiv care prezintă deficienţe accentuate cu dificultăţi majore de comunicare, eventual într-un context neurologic\\", având următoarele afecţiuni auditive:
- hipoacuzie congenitală sau dobândită precoce, cu demutizare slabă sau nulă, cu tulburări grave de comunicare;
- tulburări de auz bilaterale dobândite precoce (în copilărie – adolescenţă), cu pierdere peste 70 db, calculată pe audiogramă, ce se protezează greu, asociate cu tulburări psihice şi de limbaj.\\"
cazul \\"nu am fisa de COPIL de la medicul specialist si CIRCA , s a distrus ARHIVA in INUNDATII, ei stiu asta , nu am urmat o scoala de hadicap pentru ca nu exista in oras , dar am facut logopedie in clasele primare dar auzul nu l aveam total, aveam infectie si infectie , care a mancat timpanul , dureri , smocote , etc.
am ramas fara timpan inainte de 26 de ani si celalat este si el perforat si curge , curge ambele urechi, \\"mlastina\" , nu pot face timpanoplastie si nici purta proteaza , antibioticele nu si mai fac efect , iau intravenos .
am specificat de medicul specialist ORL si in audiograma tulburari de vorbire fara aparat auditiv , dar la comisie iti cer aparatele in ambele urechi si spun ca vb cursiv , ce are surditatea cu vorbirea de la memorie ?!!
cei de la BUCURESTI au dat fara sa vada persoana , nedeplasabila, motive financiare \\"

ei cer ambele sa fie ok chiar daca ai pierdere peste 70 la ambele urechi ?!!
imposibil !!
cine vrea sa aiba tulburari psihice , cine ofera loc de munca ?!
poti sa ti faci PFA cu TULBURARI PSIHICE si apropo nu au insotitor, ati intalnit cazuri ?!
ce are surditate cu MEMORIA ?!!

in concluzie : fara timpan , unul fisurat si permanent cu \"mlastina\" ambele imunitate locala , ireversibil , imposibila timpanoplastia, ambele protezabile , pierdere peste 70 decibeli ambele urechi , fisa medicala de copil- arhiva distrusa (nu are de unde sa o aduca daca nu i se pune la dispozitie ) si incadrarea ramane tot la mediu -33 lei pana moare ?!
nu beneficiaza de gratuitate la teatru, credite , toate sunt SCRISE si cam atat (Y).

conventia ce rol are ?!
Declarația drepturilor persoanelor cu handicap a Organiației Națiunilor Unite (1975) stabilește că „persoană cu handicap” poate fi „orice persoană în incapacitate de a-și asigura, prin ea însăși, total sau parțial, necesitățile unei vieți individuale sau sociale normale, din cauza unei deficiențe congenitate sau nu, a capacităților sale fizice sau mentale”. Pe de altă parte, Convenția O.N.U. privind Drepturile Persoanelor cu Dizabilități (2006) recunoaște că dizabilitatea este un concept în evoluție și că acesta rezultă din interacțiunea dintre persoanele cu deficiențe și barierele de atitudine și de mediu care împiedică participarea lor deplină și efectivă în societate în condiții
de egalitate cu ceilalți.
Conform unei definiții date în sistemul ONU handicapul este influențat de relația dintre persoana deficientă și mediul său. Handicapul apare în situația în care aceste persoane întâlnesc bariere
culturale, fizice sau sociale care le împiedică accesul către diferite sisteme sociale aflate la dispoziția celorlalți cetățeni. La nivelul Uniunii Europene, dizabilitatea este văzută ca o problemă a întregii societăți, toate statele membre fiind obligate să prevină și să combată practicile de încălcare a drepturilor persoanelor cu dizabilități.
-subliniind importanţa problematicii dizabilităţii ca parte integrantă a strategiilor relevante ale dezvoltării durabile,
-recunoscând, de asemenea, faptul că discriminarea oricărei persoane pe criterii de dizabilitate este o încălcare a demnităţii şi
valorii inerente a omului, recunoscând importanţa, pentru persoanele cu dizabilităţi, a autonomiei personale şi a independenţei, inclusiv a libertăţii de decizie,
o) având în vedere faptul că persoanele cu dizabilităţi trebuie să aibă posibilitatea să se implice activ în procesele de luare a deciziilor,
în elaborarea de politici şi programe, inclusiv a celor care le privesc în mod direct,
p) preocupate de condiţiile dificile cu care se confruntă persoanele cu dizabilităţi, supuse unor forme multiple sau agravate de discriminare pe criterii de rasă, culoare, sex, limbă, religie ori opinii politice sau de alt fel, de origine naţională, etnică, indigenă ori socială, proprietate, naştere, vârstă sau alt statut,
q) recunoscând faptul că femeile şi fetele cu dizabilităţi sunt expuse adesea unui risc mai mare, atât în familie, cât şi în afara acesteia, la violenţă, vătămare sau abuz, neglijare ori lipsa îngrijirilor, maltratare sau exploatare

[ link extern ]
olden, utilizator