Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pentru cea de a doua proprietate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pentru cea de a doua proprietate

Buna ziua,
Am mostenit o casa in 2010 prin testament, la care platesc impozit majorat(pentru cea de a doua proprietate), mentionez ca mai am o proprietate in care locuiesc. Intrebarea este: trebuie platit impozit majorat sau ma incadrez la art 252(2)din codul fiscal?"(2) Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală."
Mostenirea prin testament se considera ca fiind o " mostenire dobandita prin succesiune legala"?
Platesc impozit pentru cladiri, dar si pentru terenul aferent cladirii(probabil), impozitul majorat se plateste si pentru terenul aferent sau numai pentru cladire?
Multumesc!
Impozitul majorat este datorat si organul fiscal a stabilit corect acest fapt. Cu titlu de regula, Codul fiscal se interpreteaza restrictiv iar textul spune "Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală."
Succesiunea poate fi legala sau testamentara, dv. aflandu-va in ultimul caz. Iar daca e testamentara nu este legala, de aici si legalitatea impunerii.

In cazul detinerii mai multor terenuri, nu se plateste impozit majorat.
Alexandru Ardeleanu, Consilier juridic