Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara - teren intravilan cu deschidere de 8 m, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara - teren intravilan cu deschidere de 8 m, autorizatie constructie

Am si eu o intrebare.nu stiu daca scriu unde trebuie dar poate imi raspunde totusicineva. am un teren intravilan cu o deschidere la str.de doar 8m.am access pe doua laturi.as putea obtine autorizatie de constructie?
In functie de pozitia pe care o ocupa in interiorul unui teren, cladirile sunt clasificate in:

Cladiri izolate – acestea sunt retrase fata de toate marginile terenului, dar nu neaparat si de marginea stradala;
Cladiri alipite la calcan – acestea sunt construite pana la marginea unui teren (zidul de la marginea terenului se numeste calcan si nu permite existenta ferestrelor, el fiind destinat unei viitoare alipiri cu o casa alaturata);
Cladiri insiruite – acestea sunt construite pe toata latimea terenului (sunt alipite la ambele capete cu cladirile vecine).

In cele ce urmeaza, vom trece in revista aceste restrictii urbanistice, si vom face specificatiile necesare (valorile numerice ce apar mai jos sunt valabile pentru municipiul Ploiesti, pentru alte localitati acestea pot sa difere)
Latimea la strada a terenului si suprafata minima

Cladiri izolate – latime minima: 12 m, suprafata minima: 200 m2
Cladiri alipite la calcan – latime minima: 10 m, suprafata minima: 200 m2
Cladiri insiruite – latime minima: 8 m, suprafata minima: 150 m2
[ link extern ] /

deci cel mai probabil, nu.
:rtfm:Interventie moderator
Am rugamintea sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3. din Regulament).
In situatia in care mai aveti nelamuriri sau intrebari suplimentare legate de acest subiect, aveti posibilitatea sa continuati discutia aici folosind optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
micutu1234 a scris:

Am in teren due 800mp,l8m si L100m,intrebarea este daca pot obtine autorizatie de constructie

legalmgm a scris:

Autorizatia de construire nu se elibereaza numai in functie de suprafata si perimetrul unui teren.
Sunt multe alte criterii si conditii prevazute in Legea nr. 50/1991.

vezi: www.avocatnet.ro/content/art...