avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie constructie

Ce latime trebuie sa aiba un teren pentru a putea construi pe el? (articolul si legea)
Am un teren de 9 m deschidere in mediu rural
Cel mai recent răspuns: doina_manuela , utilizator 20:25, 17 Februarie 2014
Pentru ca un teren sa fie "construibil", acest aspect este reglementat de
H.G. Nr. 525/1996*) pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism
Articolul 30
a) front la strada de minimum 8 m pentru cladiri insiruite si de minimum 12 m pentru cladiri izolate sau cuplate;
b) suprafata minima a parcelei de 150 m2 pentru cladiri insiruite si, respectiv, de minimum 200 m2 pentru cladiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adancime mai mare sau cel putin egala cu latimea parcelei.

Atentie insa, exista si Regulamentul local de urbanism, unde in anumite orase sau zone se poate construi si pe terenuri cu 6m deschidere!
De exemplu Bucuresti, sector2.
- Pentru a fi construibila direct, in baza prezentului regulament o parcela trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba o suprafata minima de 150 m.;
b) sa aiba un front la strada de:
- minimum 6,0 m. in cazul constructiilor insiruite (2 calcane laterale)
- minimum 9,0 m. in cazul constructiilor cuplate (un calcan lateral, o fatada laterala)
- minimum 12,0 m. in cazul constructiilor izolate (patru fatade)


Cereti relatii la Primarie, daca au initiat derogari de la Regulamentul general de urbanism.
Ultima modificare: Luni, 17 Februarie 2014
doina_manuela, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie constructie casa marius_tudora marius_tudora Buna ziua, Am si eu o dilema... tocmai ce am mostenit un teren in Ramnicu Valcea si sunt interesata sa stiu daca pot construi o casa pe acest teren. Are o ... (vezi toată discuția)
Cum pot construi pe teren de 11 m deschidere Catalin185 Catalin185 Buna ziua. Intentionez sa achizitionez un teren cu deschiderea de 11 m, pentru a construi o casa, dar din cate am inteles as fi limitat de lege la o ... (vezi toată discuția)
Teren deschidere 10 m - e permisa construirea? rmirela16 rmirela16 Se poate construi pe un teren cu deschidere 10m?Ce ar trebui sa ceara primaria, PUD sau PUZ? (vezi toată discuția)