Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie constructie

Ce latime trebuie sa aiba un teren pentru a putea construi pe el? (articolul si legea)
Am un teren de 9 m deschidere in mediu rural
Pentru ca un teren sa fie "construibil", acest aspect este reglementat de
H.G. Nr. 525/1996*) pentru aprobarea Regulamentului general de urbanism
Articolul 30
a) front la strada de minimum 8 m pentru cladiri insiruite si de minimum 12 m pentru cladiri izolate sau cuplate;
b) suprafata minima a parcelei de 150 m2 pentru cladiri insiruite si, respectiv, de minimum 200 m2 pentru cladiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adancime mai mare sau cel putin egala cu latimea parcelei.

Atentie insa, exista si Regulamentul local de urbanism, unde in anumite orase sau zone se poate construi si pe terenuri cu 6m deschidere!
De exemplu Bucuresti, sector2.
- Pentru a fi construibila direct, in baza prezentului regulament o parcela trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba o suprafata minima de 150 m.;
b) sa aiba un front la strada de:
- minimum 6,0 m. in cazul constructiilor insiruite (2 calcane laterale)
- minimum 9,0 m. in cazul constructiilor cuplate (un calcan lateral, o fatada laterala)
- minimum 12,0 m. in cazul constructiilor izolate (patru fatade)

Cereti relatii la Primarie, daca au initiat derogari de la Regulamentul general de urbanism.
doina_manuela, utilizator