Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Termen rezolvare contestatie depasit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Termen rezolvare contestatie depasit

Am depus o contestatie in luna octombrie - 2014 la Comisia de Expertiza Medicala a Persoanelor cu Handicap. Nici pana in acest moment, nu a sosit vreun raspuns. In februarie 2015 am fost la Comisie pentru a afla detalii referitoare la stadiul in care se afla contestatia.
Reprezentantii Comisiei de Expertiza Medicala (local) sustin ca rezolvarea contestatiei dureaza "cam 3 luni".
Desi art. 28 din Ordinul 90/2002 precizeaza faptul ca contestatarul va fi chemat in fata Comisiei Superioare in termen de maxim 45 de zile, acest lucru nu s-a intampla.
Va rog sa-mi spuneti ce-as putea face concret in acest sens? Pot actiona Ministerul Muncii in judecata, pot cere daune?
Multumesc anticipat!
Da, puteti promova o actiune in contencios administrativ impotriva Ministerului Muncii - Comisia Superioara de evaluare a persoanelor cu handicap.

Actiunea se va depune la Curtea de Apel de la domiciliul dvs sau celei de la sediul Ministerului Muncii.