Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atributii presedinte vicepresedinte asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atributii presedinte vicepresedinte asociatie proprietari

Buna ziua. Avem o asociatie de proprietari noua, infiintata de catre un presedinte desemnat. Dupa infiintare acesta a delegat un vicepresedinte din membrii comitetului executiv pt a incheia un contract. Imediat presedintele si-a dat demisia. Apoi, la aceeasi adunare generala s-a desemnat un nou presedinte, care ulterior am inteles ca a fost ales cumva ilegal - intrucat nu este proprietar in imobil (devine abia peste cateva luni) si deci nu poate avea inca aceasta functie.
1.Delegatia catre vicepresedinte mai este valabila ?
2. Este legal ca vicepresedintele delegat sa semneze contracte in lipsa unui presedinte ales ?
1-
am inteles ca a fost ales cumva ilegal - intrucat nu este proprietar in imobil

De unde si cand ati inteles ca ar fi fost ales cumva ilegal ?
Conform dispozitii in vigoare HG nr 1588/2007
ART. 18
(1) Presedintele asociatiei de proprietari este fie candidatul care a obtinut cel mai mare
numar de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv, fie oricare alt membru al
comitetului executiv ales prin vointa sa si a majoritatii proprietarilor în cadrul adunarii
generale.

HG nr 1588/2007
Art 18
(7) În cazul în care presedintele se afla în imposibilitatea de a-si exercita atributiile,
acestea vor fi îndeplinite de catre un vicepresedinte, numit de presedintele asociatiei de
proprietari dintre membrii comitetului executiv, urmând ca în termen de 90 de zile de la
data când s-a constatat indisponibilitatea sa fie convocata o adunare generala pentru a
alege un nou presedinte.

Delegatia catre vicepresedinte este valabila ,pana la convocarea in termen de 90 de zile a adunarii generale in vederea alegerii unui nou presedinte de asociatie,conform disp HG nr 1588/2007 art 18 al 7
2-Este temeinic si legal ca vicepresedintele numit sa exercite responsabilitatea si obligatiile presedintelui de asociatie de proprietari
Multumesc