Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna ziua!
Intrebare mea este: popririle pe salarii la angajator se fac si pe normele de hrana, compensatie pentru chirie, sporuri de noapte, pericol, etc. sau doar pe salariul brut sau net?
Multumesc!
Doar pe salariul net.
In primul rand multumesc pentru raspuns. In al doilea rand mai am o intrebare. Difera popririle pentru pensiile alimentare fata de cele pentru banci?
Da, difera. Sumele datorate cu titlu de obligatie pentru intretinere sau alocatie pentru copii se urmaresc in limita a jumatate din venitul lunar net, iar celelalte (ex. banci) in limita a 1/3 din venitul net.

Difera popririle pentru pensiile alimentare fata de cele pentru banci?

La ce va referiti exact ?