avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract arenda vs locatiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract arenda vs locatiune

Dispun de pământ pe care l-am avut în arenda la o societate agricola. Arendatorul dorește sa schimbe contractul din contract de arenda în contract de locațiune. Care este diferența între ele, avantaje și dezavantaje, aspecte juridică-economice.
Multumesc.
A se consulta Noul Cod civil.
contractul de locatiune: art. 1777-art. 1824
contractul de arenda: incepand cu art. 1836

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune euaditza euaditza Strabunica mea a decedat in 1996. Dupa moartea acesteia mama() a platit impozitul pe pamantul pe care aceasta la avut (pe numele decedatei prin persoana ... (vezi toată discuția)
Contract de arenda sau contract de comodat - tractoare si masini agricole gatanmarius gatanmarius Buna seara! Am infiintat o societate(SRL) cu principalul domeniu de activitate clasa caen 0111(Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase si ... (vezi toată discuția)
Contract de arenda ralf84 ralf84 Buna ziua, Am si eu o problema.. exista cumva vreun contract asemanator celui de arenda? M-ar interesa sa inchei un contract gen arenda pentru un teren ... (vezi toată discuția)