Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

care sunt motivele justificate pentru angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
Din practica intalnita :
a) salariatul se află în concediu medical;
b) salariatul este chemat să satisfacă obligaţii militare, altele decât serviciul militar în termen;
c) salariatul urmează sau trebuie să urmeze un curs de calificare, recalificare, perfecţionare sau specializare, în ţară ori în străinătate;
d) salariata/ul intra în concediu pentru cresterea copilului, concediu pentru îngrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani .
etc.