Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda telefon mobil
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda telefon mobil

Aseara, in timp ce stationam la un semafor pe soseaua Cotroceni, am umblat la telefonul mobil.
Un politist a crezut ca vb la telefon si m-a oprit. Mi-a dat amenda ca folosesc telefonul mobil in timpul mersului, fara sa folosesc dispozitivul "maini libere". Mentionez ca asteptam la semafor si aveam casca de la telefon in ureche. La mentiuni am completat ca "nu foloseam telefonul mobil in timpul mersului".
Dupa ce mi-a dat amenda, mi-a spus ca pot sa o contest.
Am mai multe intrebari:
1. daca fac contestati, mai trebuie sa platesc cei 60 RON ca amenda?
2. unde trebuie depusa acesta contestatie? Pe proces verbal scrie Judecatoria Sect 6, insa nu stiu unde este.
3. care este articolul de lege aferent acestei abateri ( cu tot cu continut).
4. am vreo sansa de reusita cu astfel de contestatie? Politistul nu a avut martori si nici nu m-a filmat.

Va multumesc!
1. In cazul in care contestatia este admisa iar procesul verbal anulat, nu trebuie sa mai platiti amenda

2. In conformitate cu informatiile furnizate pe situl judecatoriei sector 6, adresa acesteia este str. ªtirbei Vodă nr. 115, sector 1, Bucureşti, cod poştal 010109

3. articolul respectiv este urmatorul

Art.108. - (1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
a) 2 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. folosirea incorectă a luminilor de drum la întâlnirea cu un autovehicul care circulă din sens opus;
2. folosirea telefoanelor mobile în timpul conducerii, cu excepţia celor prevăzute cu dispozitive de tip „mâini libere”;
3. nerespectarea obligaţiei de a purta, în timpul circulaţiei pe drumurile publice, centura de siguranţă ori căştile de protecţie omologate, după caz;
4. depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
5. circulaţia pe un sector de drum pe care accesul este interzis;
6. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers;
7. nerespectarea obligaţiei de a folosi luminile de întâlnire şi pe timpul zilei, pe autostrăzi, drumuri expres şi pe drumuri naţionale europene (E);
8. oprirea neregulamentară;
9. folosirea incorectă a luminilor de drum faţă de autovehiculul care circulă în faţa sa, în aceeaşi direcţie de mers.
b) 3 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. oprirea nejustificată sau circulaţia pe banda de urgenţă a autostrăzilor sau oprirea pe partea carosabilă a drumurilor expres sau a drumurilor naţionale europene (E);
2. depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
3. nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
4. nepăstrarea unei distanţe corespunzătoare faţă de vehiculul care îl precede, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
5. nerespectarea semnificaţiei indicatorului „ocolire”, instalat pe refugiul staţiilor de tramvai;
6. pătrunderea într-o intersecţie atunci când circulaţia în interiorul acesteia este blocată;
7. staţionarea neregulamentară;
8. folosirea luminilor de ceaţă în alte condiţii decât pe timp de ceaţă;
c) 4 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. nerespectarea obligaţiilor care îi revin în cazul vehiculelor rămase în pană sau avariate;
2. refuzul înmânării actului de identitate, permisului de conducere, certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, al celorlalte documente prevăzute de lege, la cererea poliţistului rutier, precum şi refuzul de a permite verificarea vehiculului;
3. depăşirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
4. circulaţia în timpul nopţii sau ziua, pe timp de ceaţă, ninsoare abundentă sau ploaie torenţială, cu un autovehicul fără lumini sau fără semnalizare corespunzătoare;
5. conducerea unui autovehicul sau tractarea unei remorci atunci când dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare sau de înregistrare este eliberată fără drept de circulaţie sau durata acesteia a expirat;
d) 6 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnică a acestuia;
2. nerespectarea semnificaţiei semnalelor regulamentare ale agenţilor de cale ferată care dirijează circulaţia la trecerile la nivel cu calea ferată;
3. depăşirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
4. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fără a avea montată una dintre plăcuţele cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare ori dacă plăcuţele cu numărul de înmatriculare ori de înregistrare nu sunt fixate în locurile special destinate;
5. circulaţia sau staţionarea pe spaţiul interzis care separă sensurile de circulaţie pe autostradă;
6. staţionarea ori parcarea autovehiculelor pe autostradă în alte locuri decât cele special amenajate şi semnalizate;
7. executarea pe autostradă a manevrei de întoarcere sau de mers înapoi, circulaţia sau traversarea de pe un sens de circulaţie pe celălalt prin zonele interzise, respectiv zona mediană sau racordurile dintre cele două părţi carosabile;
8. nerespectarea semnificaţiei indicatoarelor Trecere la nivel cu o cale ferată simplă, fără bariere, Trecere la nivel cu o cale ferată dublă, fără bariere sau Oprire, instalate la trecerea la nivel cu o cale ferată;
9. schimbarea direcţiei de mers prin viraj spre stânga, dacă prin aceasta se încalcă marcajul longitudinal continuu care separă sensurile de circulaţie;
10. pătrunderea într-o intersecţie dirijată prin semafoare, dacă prin aceasta se produce blocarea circulaţiei în interiorul intersecţiei.
(2) Procedura de înregistrare a punctelor de penalizare se stabileşte prin regulament.

4. e dificil de spus ce sanse aveti, teoretic politistul ar trebui sa probeze fapta contraventionala. Din pacate insa, deseori comoditatea judecatorilor ii indeamna sa respinga, pe banda, contestatiile de genul acesta. Oricum, cred ca ar fi util sa ne tineti la curent cu evolutia dosarului si eventual posta decizia pe care o veti primi la judecatorie. Succes.
Va multumesc pentru raspunsul promt!
1. Ma refeream daca sa ma grabesc sa platesc amenda in primele 48 ore sau sa astept rezultatul contestatiei.
puteti plati in termen de 48 valoare minima mentionata in p-verbal si puteti depune si contestatia...faptul ca platiti in termenul de 48 de ore ptr a beneficia de cuantumul redus nu va ingradeste dreptul de a face contestatia si nici nu echivaleaza cu recunoasterea faptei...in situatia in care contestatia dvs va fi admisa in baza acelei hotarari ramasa definitiva si irevocabila va prezentati la ghiseul unde ati achitat amenda si solicitati restituirea sumei...Mult succes !!!
va multumesc frumos pentru sfaturi, va voi tine la curent cu evolutia contestatiei.
Are vreo importanta faptul ca am semnat procesul verbal, pentru ca asa insista politistul? Era mai bine daca nu semnam?