Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... 2 procese verbale cu diferente
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

2 procese verbale cu diferente

Buna ziua. Tocmai am avut un accident auto: eu ieseam de pe o strada laterala in DN spre dreapta, nu am depasit linia dintre benzi, m-am asigurat stanga-dreapta. Cand am iesit, un motociclist a iesit din coloana de pe celalalt sens si a intrat in mine (depasind pe linia dublu continua). Politia a constatat ca este "culpa comuna", mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 60 de zile si 6puncte amenda. As avea castig la contestatie? Inca ceva: am primit 2 procese verbale de constatare: unul verde si unul roz, ideea e ca au numere diferite si in unul dintre ele nu specifica faptul ca motociclistul a depasit pe linie dublu continua, reiese faptul ca doar eu as fi de vina, cat ca pe ambele scrie "culpa comuna". E primul (sper si ultimul) accident si nu stiu ce e de facut, de ce am 2 procese verbale diferite. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc !
Daca doriti raspunsuri , dati detalii despre eveniment, mai precis pentru ce articol de lege ati fost sanctionata si ce articol de lege a fost invocat la aplicarea sanctiunii, descrierea faptei de catre politist , cum este semnalizata intersectia, etc..

60 de zile suspendare se dau in conformitate cu art. 101 alin 3 din OUG 195/2002 pentru mai multe situatii:

"(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) nerespectarea interdictiei temporare de circulatie instituite pe un anumit segment de drum public;
c) nerespectarea regulilor de circulatie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea intr-o astfel de coloana;
d) circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire. "

6 puncte de penalizare se dau pentru:
"Articolul 108
(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
...................................
d) 6 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
1. refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnica a acestuia;
2. nerespectarea semnificatiei semnalelor regulamentare ale agentilor de cale ferata care dirijeaza circulatia la trecerile la nivel cu calea ferata;
3. depasirea cu 41 -50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;
4. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fara a avea montata una dintre placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare ori daca placutele cu numarul de inmatriculare ori de inregistrare nu sunt fixate in locurile special destinate;
5. circulatia sau stationarea pe spatiul interzis care separa sensurile de circulatie pe autostrada;
6. stationarea ori parcarea autovehiculelor pe autostrada in alte locuri decat cele special amenajate si semnalizate;
7. executarea pe autostrada a manevrei de intoarcere sau de mers inapoi, circulatia sau traversarea de pe un sens de circulatie pe celalalt prin zonele interzise, respectiv prin zona mediana sau racordurile dintre cele doua parti carosabile;
8. nerespectarea semnificatiei indicatoarelor Trecere la nivel cu o cale ferata simpla, fara bariere; Trecere la nivel cu o cale ferata dubla, fara bariere sau Oprire, instalate la trecerea la nivel cu o cale ferata;
9. schimbarea directiei de mers prin viraj spre stanga, daca prin aceasta se incalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile de circulatie;
10. patrunderea intr-o intersectie dirijata prin semafoare, daca prin aceasta se produce blocarea circulatiei in interiorul intersectiei. "

[ link extern ]

Cel putin , din ce spuneti dvs. , nu reiese culpa dvs., fie ea si comuna.
A motociclistului e clara (scrie probabil in PV primit de el), a incalcat art. 120 din HG 1391/2006:

"Art. 120
(1) Se interzice depășirea vehiculelor:
i) când pentru efectuarea manevrei se încalcă marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circulă, chiar și parțial, pe sensul opus, ori se încalcă marcajul care delimitează spațiul de interzicere;
................... "

[ link extern ]

Bineinteles ca puteti contesta PV , daca sunt scrise prostii in el. Aveti 15 zile de la data intocmirii. Daca nu va pricepeti , cautati o cunostinta care a mai facut asa ceva, sau angajati-va un avocat,
Sansele de cistig se determina doar din analiza detaliata a documentului in raport cu legile.
latka, moderator