Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sot cu comportament violent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sot cu comportament violent

Cand are dreptul o femeie sa cheme politia, impreuna cu salvarea pentru a duce sotul violent la control medical?
Oricine este supus violenţei este îndreptăţit să sune la 112, Poliţia va veni şi va constata dacă e necesară internarea omului aflat în criză la spitalul de psihiatrie.
Cunosc caz în care Poliţia a condus persoana la spital, dar de acolo i s-a dat drumul, nu au vrut s-o interneze.
In situatia in care sotul dvs.este violent, adresati-va organelor de politie. Daca ulterior se constata ca acest comportament este provocat de o afectiune psihica, va putea fi internat pentru administrarea unui tratament medical.
Daca aceasta violenta nu este cauzata de o problema medicala, va trebui sa depuneti plangere impotriva sotului pentru a raspunde penal pentru faptele sale. De asemenea, puteti solicita instantei si un ordin de protectie impotriva sotului agresiv.