Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi de succesiune

Buna ziua,
Am fost casatorita, in urma casatoriei a rezultat 1 copil care a ramas la mine. Am achizitionat un apartament si am mai mostenit un apartament prin vanzare cumparare de la parintii mei .Dupa divort am cumparat o casa cu actualul meu sot { m-am recasatorit} dar cu care nu eram casatorita legal la acea vreme si casa este numai pe numele lui. Ne-am casatorit legal, am mai cumparat o casa si un teren.Actualul meu sot are si el o fiica din prima lui casatorie cu care nu a prea pastrat legatura. Intrebarea mea este ce drepturi are fiica sotului la propietatile noastre si ce drepturi am eu in situatia unui presupus deces al sotului. In cazul in care sotul ar dori sa-i lase o casa m-ar ajuta semnatura ei data la un notar ca nu are alte pretentii la succesiune? Cat de valabil e acest act?
Va multumesc anticipat..
Donatia si testamentul pot fi atacate de mostenitorii rezervatari(fiica) doar daca, s-a incalcat rezerva succesorala,testatorul sau donatorul pot dispune doar de cotitatea disponibila in raport cu mostenitorii rezervatari.