Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Legislatie secundara...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Legislatie secundara...

Hola,
am colegi care isi exprima opinii diferite fata de aplicarea dispozitiilor Legii nr. 34612004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii Intreprinderilor mici si mijlocii, in concret art.16 alin.2 'Tntreprinderile mici si mijlocii beneficiaza de reduceri cu 50% pentru criteriite legate de cifra de afaceri, de qarantia pentru participare si de qarantia de buna executie, cerute in achizitiile publice de produse, lucrari si sevicii."

chestiunea este urmatoare: aceste dispozitii se aplica in cazul ...de ex. Licitatiile POS_Mediu?
- exista Autoritati contractante care precizeaza ca aceste dispozitii contravin Ord 34/2006 actualizata, in sensul ca ar aduce atingere a doua dintre principiile care stau la baza acestui act normaiv, respectiv, garantarea tratamentului egal si nediscriminarea operatorilor economici.
astept parerile dumneavoastra,
va doresc o zi excelenta,B-)
Opinia mea este ca se aplica dispozitiile art. 16 alin.(2) din Legea nr. 346/2004, pentru orice tip de grant, proiecte, inclusiv POS_Mediu.
Autoritatile contractante nu pot da o interpretare restrictiva prevalandu-se de dispozitiile OUG. 34/2006, doar in interesul lor.
Daca un IMM pe astfel de considerente, este descalificat nu are decat de a contesta la CNSC ori instanta si se vor vedea solutiile.