avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare

Care este tremenul maxim pentru detasare?
Domeniu: sanitar
Cel mai recent răspuns: gluten , utilizator 10:36, 24 Februarie 2015
6luni dupa care trebuie acordul expres al dvs pentru a se prelungii pe inca 6 luni
Art. 46 C.mun.
(1) Detaşarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
(2) În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.
....
in mod exceptional ,s-a intins detasarea pe o perioada de 2 ani.Angajatorul care i-a aprobat sa fie detasata( unde are contractul de baza) nu mai este de acord cu detasarea.
Daca ,angajatul nu doreste sa revena ,CIM inceteaza!
Daca angajatul nu mai doreste sa revina, atunci va trebui sa solicite incetarea c.i.m.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Detasare andy_crystyna andy_crystyna buna ziua,o nelamurire am si eu... de cate ori are o firma voie sa detaseze un angajat si pe ce perioada maxima poate fi detasat angajatul? (vezi toată discuția)
Se poate detasa muncitori in germania ??? totos_attila77 totos_attila77 VA ROG CINE MA POATE AJUTA SAMI RASPUNDA MULTUMESC .SE POATE DETASA MUNCITORI IN GERMANIA CATRE O FIRMA GERMANA LA DIFERITE MONTAJE DAR MUNCITORI SA FIE ... (vezi toată discuția)
Detasare marianacioata marianacioata am urmatoare situatie: am un salariat detasat de la 15.11.2013-15.05.2014, apoi de 15.05.2014-14.09.2014 si de la 14.09.2014-15.01.2015. Pe 15.11.2014 se ... (vezi toată discuția)