Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare

Care este tremenul maxim pentru detasare?
Domeniu: sanitar
6luni dupa care trebuie acordul expres al dvs pentru a se prelungii pe inca 6 luni
Art. 46 C.mun.
(1) Detaşarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
(2) În mod excepţional, perioada detaşării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezenţa salariatului la angajatorul la care s-a dispus detaşarea, cu acordul ambelor părţi, din 6 în 6 luni.
....
in mod exceptional ,s-a intins detasarea pe o perioada de 2 ani.Angajatorul care i-a aprobat sa fie detasata( unde are contractul de baza) nu mai este de acord cu detasarea.
Daca ,angajatul nu doreste sa revena ,CIM inceteaza!
Daca angajatul nu mai doreste sa revina, atunci va trebui sa solicite incetarea c.i.m.
multumesc