Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit franci elvetieni, divort
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit franci elvetieni, divort

Buna ziua!
am si eu o intrebare: am o prietena casatorita care are credit pentru un apartament cu 2 camere in franci elvetieni.. si a auzit ca daca divorteaza... si va ramane ea cu casa si cu fetita.. va mai plati doar un sfert din salariul ei, daca el pleaca... este adevarat? sau ce anume trebuie sa faca pentru a plati mai putin in caz de divort?
Va multumesc!
Daca nu mai aveti nimic altceva in proprietate, masina sau alte case, apartamente, anuntati ca nu mai puteti plati. Daca aveti salarii va vor poprii 1/3 din el. Daca nu aveti, nu au ce sa va mai ia. Daca aveti venituri printr-un SRL nu va pot poprii acel venit. Dupa 3 ani se prescrie.
GermanAlex, utilizator
Adica un sfat antibanca .Din pacate fara un venit nu se poate.
Daca anunta incapacitatea de plata , intra 1/3 pana la stingerea datoriei .
O alta varianta ar fi cea cu chiria ,incredere nu poti sa ai in necunoscuti dar exista alte mecanisme de control (nu merge totul pe incredere) .Se poate sfatui cu cei care au in chirie case - despre ce si cum se face pt a fi in siguranta si ce chichite trebuie stipulate in contractul de inchiriere , declaratii ,recuperari ,etc).
Si sa priveasca lucrurile mai optimist , dupa ceva ani va ramane cu o casa pt fetita dansei .