Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Activitate desfasurata intr-un spatiu de lucru intr-un ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Activitate desfasurata intr-un spatiu de lucru intr-un spatiu cu abur

Lucrul timp de 8 ore intr un spatiu de productie in care sunt echipamente care degaja abur in interior in timpul procesului tehnologic poate fi considerat "conditii speciale de munca"? Ce masuri trebuie sa ia angajatorul si ce trebuie sa asigure angajatilor?
Angajatorul trebuie sa prevada ventilatie locala la echipamentul tehnic generator de abur si ventilatie generala a halei.
Generarea de abur permanent in spatiul de lucru, indica faptul ca echipamentele tehnice utilizate nu sunt compatibile cu procesul tehologic adoptat sau acestea nu sunt prevazute/ nu sunt racordate la sisteme de ventilatie de absorbtie, eficiente.
Nu este vorba de conditii speciale de munca ci de organizare deficitara a muncii.
Angajatorul are obligatia legala, sa asigure conditii normale de lucru pentru lucratori, fara abur in zona de lucru/ locul de munca/ postul de lucru.