Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... OG 4/2015
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

OG 4/2015

As dori sa stiu daca in aceasta sectiune se incadreaza si veniturile obtinute din chirii. Tatal meu este incadrat la handicap grav si obtine venituri din inchirierea unui spatiu. Va multumesc!
"Veniturile din activitati independente, din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere, de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de impozit pe venit, incepand cu 1 februarie 2015, a transmis joi ANAF. "Avand in vedere ca modificarea legislativa a fost aprobata dupa inceperea perioadei de emitere a deciziilor de plati anticipate pentru impozitul pe venit aferent anului 2015, pot exista situatii in care unii contribuabili, care beneficiaza de aceasta scutire, sa primeasca decizii de impunere cu sume de plata", se arata in comunicatul Fiscului"
~ Conținut șters la cerere ~