Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa persoana cu handicap
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa persoana cu handicap

Ce pași trebuie urmați de o persoana cu handicap grav pentru a beneficia de scutirea la impozitul pe venit pentru PFA-ul pe care îl are?
Contabilitatea se tine la fel ca și pentru persoanele care nu beneficiază de scutire?
Persoanele fizice cu handicap grav ori accentuat care realizează venituri din activităţi independente, din drepturi de proprietate intelectuală, din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, scutite de la plata impozitului pe venit, au obligaţia declarării veniturilor şi depunerii declaraţiei unice. Deci doar acolo se completează de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat înscriind perioada din cadrul anului fiscal pentru care beneficiază de scutire la plata impozitului pe venit.
Da. Contabilitatea se tine la fel ca și pentru persoanele care nu beneficiază de scutire.