Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Lipsa viza flotant
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Lipsa viza flotant

Buna seara,

In cazul in care proprietarul unui apartament le permite unor membri ai familiei/rude sa locuiasca acolo dar acestia nu au viza de flotant, cum se sanctioneaza acest lucru pentru ei? Dar proprietarul este sanctionat pentru ca le permite sa locuiasca fara viza de flotant? Va rog sa imi explicati. Multumesc !
Potrivit art. 30 din Ordonanta de Urgenta nr. 97/2005, resedinta se inscrie in actul de identitate la cererea persoanei fizice care locuieste mai mult de 15 zile la adresa la care are locuinta secundara.
OUG 97/05 Republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 719 din 12 octombrie 2011

Art. 39
(1) Persoanele care isi schimba domiciliul sau isi stabilesc resedinta sunt obligate sa ceara inscrierea in cartea de imobil la noua locuinta in termen de 15 zile de la mutare.
(2) Persoanele care locuiesc in imobil sunt obligate sa prezinte actul de identitate responsabilului cartii de imobil, la solicitarea acestuia, pentru actualizarea cartii de imobil.

Art. 43
Constituie contraventii si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
B) nerespectarea dispozitiilor art. 15 alin. (1), art. 18 alin. (1), art. 19 alin. (2) si (3), art. 39 si 40, cu amenda de la 40 lei la 80 lei

Constatarea contraventiei se poate realiza in conditiile in care se poate proba temeinic schimbarea domiciliului sau ca locatia unde locuiesc este resedinta
Aspectul ca membri familiei inteleg sa locuiasca provizoriu in alta locatie nu obliga la obtinerea vizei de flotant,sederea in alta locatie putand fi justificata medical,perfectat documente,etc
Inteleg ca in lipsa vizei de flotant se sanctioneaza cu amenda intre 40 si 80 de lei ? Dar pentru proprietarul apartamentului se poate aplica o sanctiune sau ceva similar ?
Pentru raspuns la obiect este necesar furnizarea de date concrete si relevante
Cazul espus de dvs este insuficient detaliat
Sanctiune pentru savarsirea carei fapte ?
Nu poate fi sanctionat proprietarul care asigura provizoriu spatiu de locuit unei rude care pentru solutionarea unei situatii speciale intelege este nevoit sa se deplasseze in alta localitate
Se poate sanctiona eventual proprietarul in cazul in care se dovedeste ca inchiriaza spatiu cu destinatia de locuit fara incheierea de formalitati legale,contract de locatiune,etc
Nu poate fi sanctionat proprietarul care asigura spatiu cu destinatia de locuinta unui tert/ruda in baza unui contract de comodat