Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiunea de trafic de persoane prin metoda lover ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiunea de trafic de persoane prin metoda lover boy

Buna seara,

Ma intereseaza daca are cineva practica judiciara cu privire la infractiunea de trafic de persoane prin asa zisa metoda lover boy.

Eu nu am gasit absoult nimic in jurisprudenta si am un caz concret.
Ma intreb daca este sau nu primul caz de acest fel aflat pe rolul unei instante penale.
M-ar ajuta si sa stiu daca este primul caz de acest fel pentru ca daca nu exista jurisprudenta ma poate ajuta...
Ei considera ca prin metoda Lover Boy exista constrangere psihica si inducere in eroare pentru ca ii spune ca o iubeste dar nu este adevarat ce zice proxenetul.Aceasta este pe scurt ideea pe care se merge cu privire la aceasta metoda.
Interesant este faptul ca politia in Romania in caz de concubinaj nu se implica.
Dar, daca este vorba de fapte comise in strainatate se implica...DIICOT-UL...

Deci, ideea de la care se pleaca este aceea ca o induce in eroare prin metode sentimentale fiind inducere in eroare in opinia acuzarii.La traficul de persoane inducerea in eroare exista dar asa cum aratam cu privire la o munca de menajera si apoi urmeaza sa fie prestata prostitutia.
Chestia cu inducerea in eroare prin metode sentimentale imi pare trasa de par.
Acuzarea adauga insa si abuzul de autoritate in afara de inducerea in eroare a presupusei victime si abuzul de autoritate il interpreteaza si daca concubinul ( proxenetul) agreseaza fizic sau psihic concubina dar nu neaparat in scopul ca aceasta sa se prostitueze.Adica daca o bate pur si simplu ca l-a enervat si nu ca ea sa se prostitueze ei considera trafic de persoane sub forma abuzului de autoritate ceea ce este extrem de discutabil...

Va trebui sa vad cum s-a derulat procesul cu cei de la Podul 4 intrucat ceea ce ati indicat dvs. cu privire acel RIL este destul de clar pentru judecatori de regula...

Pe mine ma intereseaza strict metoda Lover Boy si condamnari concrete pe aceasta metoda discutabila...tocmai ca sa incerc sa inlatur traficul de persoane ca incadrare juridica in astfel de cazuri indoielnice.

Am gasit ceva de unde ar rezulta ca este proxenetism.
Mie imi pare corect sub aspect juridic in acest caz.

[ link extern ]

,,Cum a evoluat tactica de abordare a prostituatelor Procurorii DIICOT care au monitorizat gruparea lui „Ţaganu” au arătat că „modificări esenţiale au apărut de-a lungul timpului şi în privinţa tacticii abordate de infractori în racolarea şi exploatarea în folosul lor a fetelor, schimbând modul de operare dintr-unul specific infracţiunii de trafic de persoane, într-unul circumscris infracţiunii de proxenetism, folosind cu „măiestrie” şi succes metoda des întâlnită în asemenea cauze şi denumită în literatura de specialitate „lover boy” (în care autorii, profitând de naivitatea fetelor, reuşesc să le convingă că sunt îndrăgostiţi de ele şi să le determine să obţină bani practicând prostituţia pentru a se putea întreţine, acestea fiind convinse că se prostituează pentru iubiţii lor, fără a avea cunoştinţă de faptul că aceştia aplică aceeaşi metodă mai multor fete).”
_____________________

Totusi se poate ridica intrebarea daca ele practicau prostitutia inainte de folosirea metodei Lover Boy sau erau inocente la momentul recrutarii si erau dupa aceea convinse sa practice prostitutia ( adica o tipa nu se prostitua anterior dar a fost corupta sa se prostitueze - este varianta tot de proxenetism din ce stiu eu de mult timp).

Este o intrebare la care instantele nu cred ca au raspuns in motivarile lor de pana acum daca au facut incadrare juridica pe trafic de persoane si nu pe proxenetism deoarece regula de baza este ca cele care se prostitueaza anterior se indragostesc de proxeneti si nu fetele cuminti...
Le pune o manea, etc...

Este foarte probabil ca instantele considera irelevant acest aspect referitor la faptul ca fetele s-ar fi prostituat anterior dar s-au indragostit de proxenet.Insa, avem proxenetism si nu trafic de persoane si tocmai acesta este lucrul care mie imi pare clar dar nu si la acuzare si instanta...

Ce parere aveti pe acest aspect?

Am mult mai multe probleme decat cu metoda Lover Boy in acel dosar dar trebuie lamurita situatia cu aceasta metoda intrucat la instanta nu este ca la parchet unde procurorul scrie ce vrea si fetele semneaza...
Eu am aparut mult prea tarziu ca sa se scrie ce se declara cu adevarat si ca sa cred ca s-a consemnat la parchet intocmai ce s-a declarat.

Eu deja am formulat apararea pe starea de arest mai demult si am vrut sa verific daca am gresit cumva cu referire la metoda Lover Boy dar, se pare ca, nu am gresit cu nimic fara sa vad ce zic si altii...anterior de aparare ca nu am avut timp...
Am vazut doar ca acuzarea sustine ca metoda Lover Boy este considerata trafic de persoane...ceea ce cu riscul de a ma repeta, consider ca, este ceva eronat...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat