Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza contabila
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza contabila

Se poate face o expertiza contabilă pe documente incomplete si instanta sa le accepte, obligând chiar pârâtul la o anumită plată ce ar reieși din acte?X-(
Expertul va solicita depunerea la dosarul cauzei a tuturor documentelor (le va nominaliza) care ii sunt utile pentru a raspunde la obiectivele fixate de catre instanta de judecata pentru expertiza contabila.
Daca nu sunt depuse la dosar anumite documente (dintre cele solicitate), expertul poate intocmi raportul de expertiza, sub anumite rezerve (le va nominaliza) si va nominaliza inclusiv documentele care nu i-au fost puse la dispozitie sau va anunta instanta ca nu poate intocmi raportul din lipsa anumitor documente (le va nominaliza).
De regula, expertul solicita sa fie depuse la dosarul cauzei mai multe documente (mai multe surse de informare), unele care sa ateste acelasi lucru, tocmai in ideea ca exista posibilitatea ca anumite documente sa nu-i poata fi puse la dispozitie.
Instanta de judecata poate aprecia daca raportul de expertiza, intocmit cu rezerve (motivat, din lipsa anumitor documente nominalizate) poate fi util sau nu pentru a se pronunta in cauza.