Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit mostenire

Cum functioneaza impozitarea masei succesorale daca succesiunea nu s-a dezbatut ? Au trecut mai bine de doi ani de cand defuncta a decedat. Sotul supravetuitor este veteran de razboi, defuncta nu avea niciun bun propriu. Cum se calculeaza acest impozit?
Raportat la valoarea bunurilor sau cotei ce intra în masa succesorala, când se va dezbate succesiunea, se va calcula și retine impozitul de 1%.
dacă nu avea bunuri proprii, ce să impoziteze?
pai avea sau nu bunuri ce pot face obiectul unei succesiuni???
daca sunt bunuri dobandite in timpul casatoriei acelea fac obiectul succesiunii daca nu, nu exista masa succesorala si implicit nici impozit.
Nedumerirea mea e urmatoarea. Sotul supravetuitor e veteran de razboi si nu a platit niciodata impozit pe cladiri. Am facut contestatie in instanta si am castigat iar la primul termen reprezentantul unitatii intimate a spus asa "a aratat ca sotia contestatorului a decedat iar acesta nu a facut dovada ca este unicul mostenitor al sotiei si din acest motiv s-a emis titlu executoriu pentru cota de 1/2 din imobilele care fac parte din masa succesorala a defunctei."

Deci intrebarea mea este daca se poate impozita acea masa succesorala ce inca nu s-a dezbatut.
este posibil sa fie o legatura si cu faptul ca de ceva timp(cred ca din 2009) a fost emisa o lege care face cumva separarea rolului fiscal. Adica, daca 2soti detin o locuinta dobandita in timpul casniciei fiecare detine 50%, in acest caz impozitul pe cladire/teren va fi platit separat in cote de 50% pentru fiecare sot. Daca aceasta separare de rol nu a fost facuta se face acum iar impozitul se calculeaza pe maxim 5ani in urma pana la zi+penalitatile aferente.
Totodata nu inteleg cine cere impozit : STATUL(acel 1%)? sau DIRECTIA de TAXE si IMPOZITE?
IONICA VADUVA, utilizator