Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Mutare sediu social srl
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Mutare sediu social srl

trebuie sa completez si formularul 088 de la anaf numai ca am mutat sediul social? formularul 050 am inteles. sunt platitor de tva din 2013 si nu inteleg de ce trebuie sa il completez si depun numai ca am mutat sediul social , in aceeasi localitate . daca il completez cumva gresit risc sa raman fara tva?
Ordin 112/2015:

Art. 6. - (1) Formularul menţionat la art. 3 (adica 088) se completează şi se depune de către persoanele impozabile, societăţi, înfiinţate în baza Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi care sunt înregistrate în scopuri de TVA potrivit dispoziţiilor art. 153 din Codul fiscal, la solicitarea organelor fiscale competente, formulată în temeiul prevederilor art. 52 din Codul de procedură fiscală, în situaţii cum ar fi:
a) schimbarea sediului social;
b) schimbarea administratorilor şi/sau a asociaţilor.