Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Formularul 050
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Formularul 050

Buna ziua!
Am un SRL care isi schimba sediul din Bucuresti in jud. Galati. Am vrut sa depun 050 si de la Galati spun ca obligatoriu trebuie depus si 088 (firma este deja platitoare de TVA). In Ordinul 112 spune ca 088 se completeaza si se depune de catre firmele care sunt inregistrate in scopuri de TVA, la solicitarea organelor fiscale competente, in situatii precum:

schimbarea sediului social;
schimbarea administratorilor si/sau a asociatilor.
Multumesc
Se depune 088. Probabil ANAF nu are inca aplicatia informatica care sa semnaleze modificarile automat si de aceea vi se solicita la depunerea 050. Deci trebuie depusa.
Ioan Petru Butariu, Contabil