Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie de venit - intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie de venit - intarziere

Buna seara ,
Nu am depus ,pana la 31 ianuarie DECLARATIA DE VENIT REAL,pentru INTREPRINDEREA INDIVIDUALA , in vederea calcularii imozitului pe venit , pentru 2015.
Nici pana acum n-am facut-o,din mai multe cauze. O voi face,cu siguranta pana la sfarsitul acestei luni.
Ce patesc,in acest caz?
Cu mare respect, Vlad
Am scos din instructiunile de completare a declaratiei 220: Termenul de depunere:
‐ până la data de 25 mai a anului de impunere, odată  cu declarația 200 privind venitul
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi  şi cei care, au
realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum  şi cei care, din motive
obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal
anterior.

Numai ca sa fiti atent sa nu le confundati. In declaratia 220 treceti un venit estimat pentru anul in curs fata de care veti plati trimestrial impozit pe venit si contributie la sanatate.
In declaratia 200 treceti venitul real realizat in anul precedent.