avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie de venit - intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie de venit - intarziere

Buna seara ,
Nu am depus ,pana la 31 ianuarie DECLARATIA DE VENIT REAL,pentru INTREPRINDEREA INDIVIDUALA , in vederea calcularii imozitului pe venit , pentru 2015.
Nici pana acum n-am facut-o,din mai multe cauze. O voi face,cu siguranta pana la sfarsitul acestei luni.
Ce patesc,in acest caz?
Cu mare respect, Vlad
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:33, 6 Martie 2015
Am scos din instructiunile de completare a declaratiei 220: Termenul de depunere:
‐ până la data de 25 mai a anului de impunere, odată  cu declarația 200 privind venitul
realizat, în cazul contribuabililor care, în anul anterior, au realizat pierderi  şi cei care, au
realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum  şi cei care, din motive
obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puțin 20% față de anul fiscal
anterior.  

Numai ca sa fiti atent sa nu le confundati. In declaratia 220 treceti un venit estimat pentru anul in curs fata de care veti plati trimestrial impozit pe venit si contributie la sanatate.
In declaratia 200 treceti venitul real realizat in anul precedent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - declaratiile 200 si 220 impreuna? wasssu wasssu Am depus declaratia 200 fara 220 si mi-a venit impunere de plata pentru venitul anticipat pentru sumele din declaratia 200? Se mai poate face ceva sa schimb, ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza venitul estimat pentru d220? analici analici Buna ziua va rog sa imi spuneti cum se calculeaza venitul estimat pentru declaratia D220 (vezi toată discuția)