Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... transport copii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

transport copii

Buna ziua am un nepot face 9 ani in august ma intrebam dupa noua lege daca il pot transporta in locul din fata ,la un renault trafic care are total 3 locuri in fata .
din italia in romania Multumesc mult
OG nr. 21/2014 instituie noi obligatii pentru soferi.
Soferii vor avea obligatia sa se asigure ca, pe timpul conducerii vehiculului, minorii poarta centurile de siguranta sau sunt transportati numai in dispozitive de fixare in scaune pentru copii omologate.care se fixeaza de bancheta din spate, cu ajutorul unor centuri speciale sau a celei de siguranta a masinii.
Scaunele destinate copiilor sunt de mai multe tipuri, fiind adaptate in functia de varsta si greutatea
De la intrarea in vigoare a OG nr 21/2014,este interzis transportul copiilor in varsta de pana la 3 ani in autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranta.

"Copiii cu varsta de peste 3 ani, avand o inaltime de pana la 150 cm, pot fi transportati in autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranta doar daca ocupa, pe timpul transportului, orice alt loc decat cel de pe scaunul din fata"

Multumesc mult sarut mana
Si de cine trebuie sa fie omologate ?