avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... acte necesare demolare casa paianta
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

acte necesare demolare casa paianta

Buna ziua, eu si sotul meu avem la tara o casa de paianta, nelocuibila si fara curent electric. Este inscrisa in cartea funciara, impreuna cu noua casa pe care ne-am ridicat-o de curand si in care locuim. Am vrea sa stim ce acte ne trebuie pt a o darama pe cea de paianta. Sotul meu a intrebat la primarul comunei si i s-a spus ca trebuie sa vorbim cu un arhitect pt "proiect" de demolare si ca ne-ar trebui si acordul Enel (dar nu vad de ce din moment ce nu avem curent la ea). Exista reglementari in care sa se ceara acestea?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 09:53, 6 Martie 2015
www.avocatnet.ro/content/for...

Documente necesare pentru obtinerea Autorizatiei de Demolare

1. Certificat de urbanism (eliberat de primaria de sector/oras/comuna)
2. Cadastru pentru teren/imobil
3. Planuri topografice sc. 1:500 si 1:2000 (obtinute de la Directia de Cadastru)
4. Acte de proprietate (contract vanzare-cumparare, mostenire, donatie, etc)
5. expertiza tehnica care sa releve starea tehnica a cladirii
6. dovada de luare in evidenta a proiectului la Ordinul Arhitectilor din Romania

Nota:
* documentatia pentru CU se poate realiza si de arhitect
* expertiza tehnica se poate realiza de catre un inginer, expert tehnic autorizat nominalizat de beneficiar sau arhitect/inginer

la care se adauga
7. PAD - Proiect Autorizare de Demolare
compus din:

1. releveul tuturor nivelurilor sc. 1:100
2. releveu cu toate cele 4 fatade sc. 1:100
3. plan de situatie sc. 1:500
4. plan de incadrare in zona sc. 1:2000
5. memoriu general
6. memoriu tehnic de arhitectura
7. anexa cu toate caracteristicile cladirii
8. poze care sa prezinte starea cladirii

[ link extern ]

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizaþie de desfiinþare felicia bz felicia bz bună ziua, am şi eu o nelămurire.....vreau să demolez o cameră de 10mp la o casă, menţjonez că aceasta este legată de casă. as vrea să ştiu ... (vezi toată discuția)
Autorizatie pentru demolare pluto pluto Am o constructie anexa a gospodariei realizata in 1965 si care este intr-un stadiu avansat de degradare . Este inregistrata si platesc impozit pentru ea . ... (vezi toată discuția)
Balcon la parter ionel12 ionel12 Buna ziua, doresc sa realizez un balcon la un apartament la parter . As dori daca puteti sa ma indrumati cu pasii care trebuie urmati. (primarie,arhitect s.a ... (vezi toată discuția)