Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorarii avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorarii avocat

Bună!
Aş dori să ştiu care sunt etapele onorariilor pentru avocat?
Există un onorariu pentru întâmpinare la un proces, şi un alt onorariu pentru reprezentarea în instanţă la acelaşi proces?
Întreb acest lucru întrucât mi s-a cerut să fac o întâmpinare într-un dosar de daună auto pentru care am plătit un onorariu de 500 RON şi aş dori să ştiu dacă pentru o reprezentare în instanţă, în acelaşi dosar, practic este prima instanţă, va trebui să plătesc un alt onorariu?
Vă mulţumesc anticipat!
bvlucretiu, utilizator
Teoretic da, practic....avocatul isi poate stabili onorariul de comun acord cu clientul, pentru fiecare etapa procesuala sau pentru tot dosarul.
Onorariile se stabilesc prin negociere intre client si avocat,acestea pot consta fie intr-un onorariu fix pt reprezentare pe parcursul judecarii cauzei intr-o anumita faza procesuala,dintr-un omorariu fix si un onorariu de succes sau stabilit pt redactare actiune,redactare intampinare,redactare reconventionala,pt fiecare termen in parte etc,
Depinde cum v-ati inteles cu avocatul in contractul de asistenta juridica.
La 500 lei eu cred ca i-ati platit doar intampinarea in procesul dvs.
Banuiti si dvs. ca asa este...

Discutati cu avocatul clar daca va ia urmatorii bani pentru un termen sau pentru intreg procesul.