Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

cum pot ataca un act de donatie fara clauza?
Intrebarea dvs.comporta doua raspunsuri in functie de situatia in care sunteti, donator sau mostenitor rezervatar.
1.Daca suntei donator:Conf.art.1.020 NCC"Donatia poate fi revocata pentru ingrtatitudine si pentru nerespectarea fara justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul." Intrucat, ati spus ca, este vorba de o donatie fara "clauza",adica,fara sarcini,donatia se poate revoca ptr.ingratitudine conf.art.1.023 NCC.
Art.1.023 NCC-Donatia se revoca pentru ingratitudine in urmatoarele cazuri:
a) daca donatarul a atentat la viata donatorului, a unei persoane apropiate lui sau,stiind ca altii intentioneazasa atenteze , nu l-a instiintat;
b) daca donatarul se face vinovat de fapte penale,cruzimi,sau injurii grave fata de donator;
c) daca donatarul refuza in mod nejusitifcat sa asigure alimente donatorului ajuns in nevoie,in lmita valorii actuale a bunului donat,tinandu-se insa seama de starea in care se afla bunul in momentul donatiei.
2.Daca sunteti mostenitor rezervatar(ascendent privilegiat,sot supravietuitor,descendent) al donatorului defunct si vi s-a incalcat rezerva succesorala, puteti formula actiune in reductiunea liberalitatilor excesive(donatie care incalca rezerva succesorala), conform art.1.091-art.1.099 NCC.