Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare abuziva a fisei postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare abuziva a fisei postului

As vrea sa ma indrume cineva ce as putea face legal daca angajatorul modifica inmod abuziv fisa postului unui executant cu sarcini care ii revin postului de conducere bazandu- se pe faptul ca la finalul fisei postului este specificatia " si altele". Nu se imcalca prevederile Codului muncii? Meseriile/ ocupatiile nu sunt specificate clar in COR? Mentionez faptul ca seful nu stie sa execute sarcinile, el este remunerat pt postul de conducere si eu pe postul de executant.
In baza dispoziiilor art. 40 alin. (1) lit. b din Codul muncii, angajatorul poate proceda oricand, pe parcursul executrii contractului individual de munc la modificarea fisei postului.
Fisa postului nu este un document ‘‘elaborat o data pentru totdeauna". In timp, conditiile, mediul, cerintele unui post se schimba, atragand dupa sine modificarea fisei postului.

Fisa postului poate fi modificata unilateral , insa salariatul are posibilitatea de a semna fisa postului sub rezerva legalitatii celor inscrise in ea.

Vedeti si acest articol:
Modificarea fisei de post necesita incheierea unui act aditional
www.avocatnet.ro/content/art...