Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere suspendat

Buna seara!
Unui prieten de familie i s-a rupt roata stanga fata pe un drum public, fara eveniment rutier, adica nu a lovit pe nimeni, nu a facut aciident, nimic, insa a avut ghinionul ca exact atunci sa treaca o masina de politie langa el.
Dl politist i-a luat permisul de conducere, certificatul de inmatriculare si l-a invitat la sectie, unde urma sa afle, ca a primti o amenda de 877,5 lei, permis de conducere suspendat pe 90 de zile si certificatul de inmatriculare retinut, asta potrivit art.102/3/b din OUG 195/2002. Vreau sa subliniez, ca politistul nu era insotit de un specialist de la RAR.
Este legal ceea ce i s-a intamplat?
Va multumesc
Poate face contestatie in termen de 15 zile de la constatarea contraventiei.