Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stagiul pentru noii angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stagiul pentru noii angajati

Stie cineva daca exista model de adeverinta pentru cei care debuteaza in profesie si trebuie sa faca stagiul de 6 luni..... este vorba de acea adeverinta care trebuie apoi vizata de ITM
Fiti mai explicita, despre ce profesie este vorba si la ce anume va este necesara adeverinta.
irumes a scris:

Stie cineva daca exista model de adeverinta pentru cei care debuteaza in profesie si trebuie sa faca stagiul de 6 luni..... este vorba de acea adeverinta care trebuie apoi vizata de ITM

Nu este niciun tipizat in acest sens ... la adeverinta se va anexa copia c.i.m. si copia de pe diploma ...

Adeverinta o puteti face dvs.
este vorba de art. 31 din CM republicat, care la alin (5) zice ca "pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu.... La sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul va elibera obligatoriu o adeverinta ce va fi viyata de ITM. Intrebam daca stie cineva de existenta vreunui model de adeverinta...pentru ca in CM nu se fac alte prcizari.
irumes a scris:

este vorba de art. 31 din CM republicat, care la alin (5) zice ca "pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu.... La sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul va elibera obligatoriu o adeverinta ce va fi viyata de ITM. Intrebam daca stie cineva de existenta vreunui model de adeverinta...pentru ca in CM nu se fac alte prcizari.

Nu este niciun tipizat in acest sens ... Adeverinta o faceti dvs. ,,,, La adeverinta se va anexa copia c.i.m. si copia de pe diploma ...

1. Tot Codul muncii spune:
Art.31
(5) Pentru absolventii institutiilor de invatamant superior, primele 6 luni dupa debutul in profesie se considera perioada de stagiu. Fac exceptie acele profesii in care stagiatura este reglementata prin legi speciale. La sfarsitul perioadei de stagiu, angajatorul elibereaza obligatoriu o adeverinta, care este vizata de inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala de competenta acesta isi are sediul.

(6) Modalitatea de efectuare a stagiului prevazut la alin. (5) se reglementeaza prin lege speciala.

2. Inca nu a aparut aceasta lege speciala deci pana atunci nu putem uza deart.31(5).