avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate

Detin un teren cu constructie care este strabatut de-a lungul de o magistrala de apa potabila.
Pot obtine chirie pentru acest aspect?
exista precedent pentru o astfel de pretentie?
Multumesc:)
Ultima modificare: Miercuri, 11 Martie 2015
DenisRif, utilizator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 21:27, 11 Martie 2015
Magistrala este subterana sau supraterana?
Subterana. Si aveam intentia in trecut sa fac o fundatie dar sunt incomodat de aceasta magistrala.
Banuiesc ca este exclus sa obtin mutarea ei in instanta
Nu. Este de interes public.

LEGE nr. 213 din 17 noiembrie 1998 (*actualizata*) privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia

ART. 11
(1) Bunurile din domeniul public sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile

LISTA
cuprinzand unele bunuri care alcatuiesc domeniul public al statului si
al unitatilor administrativ-teritoriale

III. Domeniul public local al comunelor, oraselor si municipiilor este alcatuit din urmatoarele bunuri*):
4. retelele de alimentare cu apa, canalizare, termoficare, statiile de tratare si epurare a apelor uzate, cu instalatiile, constructiile si terenurile aferente;

[ link extern ]
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune ???/ annaon annaon Buna ziua, in urma unei hotarari definitive si irevocabile am dobandit de parintii mei o casa si un tern de 420 mp acum 6 ani.Nefiind in tara sa ma ocup de ... (vezi toată discuția)
Delimitare domeniu public sau privat? celentana26 celentana26 Buna! Am rugamintea de a ma lumina si pe mine cineva care sunt criteriile prin care bunurile de utilitate publica sunt din domeniul public sau privat? Care ... (vezi toată discuția)
Cota tva servicii vidanjare ClaudiaN ClaudiaN Buna tuturor, puteti sa-mi spuneti, va rog, care este cota de TVA pentru serviciile de vidanjare? Se aplica 9%, fiind considerate servicii de canalizare, sau ... (vezi toată discuția)