Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate

Detin un teren cu constructie care este strabatut de-a lungul de o magistrala de apa potabila.
Pot obtine chirie pentru acest aspect?
exista precedent pentru o astfel de pretentie?
Multumesc:)
DenisRif, utilizator
Magistrala este subterana sau supraterana?
Subterana. Si aveam intentia in trecut sa fac o fundatie dar sunt incomodat de aceasta magistrala.
Banuiesc ca este exclus sa obtin mutarea ei in instanta
Nu. Este de interes public.

LEGE nr. 213 din 17 noiembrie 1998 (*actualizata*) privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia

ART. 11
(1) Bunurile din domeniul public sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile

LISTA
cuprinzand unele bunuri care alcatuiesc domeniul public al statului si
al unitatilor administrativ-teritoriale

III. Domeniul public local al comunelor, oraselor si municipiilor este alcatuit din urmatoarele bunuri*):
4. retelele de alimentare cu apa, canalizare, termoficare, statiile de tratare si epurare a apelor uzate, cu instalatiile, constructiile si terenurile aferente;

[ link extern ]