avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire prin reprezentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire prin reprezentare

Situatie:
- cele mai apropiate rude a persoanei decedate sunt verisorii primari!
- persoana decedata nu are copii sau frati, tatal si mama sunt decedati;
- cei trei frati ai tatalui sunt si ei decedati;
- singurii ramasi in viata sunt cei 5 copii (verisorii primari) care provin de la fratii tatalui;
- Fratele nr. 1 are 2 copii, Fratele nr. 2 are 2 copii si Fratele nr. 3 are doar 1 copil.

Intrebare: Verisorii vor mostenii prin reprezentare sau masa succesorala va fi impartita in cote-egale celor 5 mostenitori???

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: prodigy , utilizator 09:34, 22 Iunie 2009
prodigy, tocmai mi-ati multumit mai sus. Oare nu pentru profesionalism ati facut-o?

=D>
Profesionalismul dumneavoastra este o raritate.
Succes in continuare in cariera!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unchiul si/sau verisorul? koko2010 koko2010 Va rog un raspuns. Cum se face succesiunea in cazul in care decedatul nu mai are ca rude in viata decat 2 persoane aflate in cea de.a patra categorie de ... (vezi toată discuția)
Succesiune IOANBIRLEA IOANBIRLEA Buna ziua, as dori sa pun o intrebare legata de o succesiune dupa o persoana decedata care are in viata urmatoarele rudenii: o sora, si nepoti din 2 ramuri ... (vezi toată discuția)
Mostenire ruda indepartata gabiK71 gabiK71 buna ziua As avea o intrebare in legatura cu mostenirea unei garsoniere.Mi-a murit un unchi(de fapt un nepot a bunicii mele,mama lui si bunica mea erau ... (vezi toată discuția)