Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire prin reprezentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire prin reprezentare

Situatie:
- cele mai apropiate rude a persoanei decedate sunt verisorii primari!
- persoana decedata nu are copii sau frati, tatal si mama sunt decedati;
- cei trei frati ai tatalui sunt si ei decedati;
- singurii ramasi in viata sunt cei 5 copii (verisorii primari) care provin de la fratii tatalui;
- Fratele nr. 1 are 2 copii, Fratele nr. 2 are 2 copii si Fratele nr. 3 are doar 1 copil.

Intrebare: Verisorii vor mostenii prin reprezentare sau masa succesorala va fi impartita in cote-egale celor 5 mostenitori???

Multumesc anticipat!
prodigy, tocmai mi-ati multumit mai sus. Oare nu pentru profesionalism ati facut-o?

=D>
Profesionalismul dumneavoastra este o raritate.
Succes in continuare in cariera!!!