Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Intr-un supermarket mi-au fost retinute cumparaturile ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Intr-un supermarket mi-au fost retinute cumparaturile facute in ALT MAGAZIN (pentru ca nu aveam bonul la mine)

Buna ziua,

Doresc sa va intreb ce as putea face in cazul in care mi-au retinut cumparaturile intr-un supermarket, cumparaturi pe care le facusem intr-un magazin obisnuit, si cu care am intrat in supermarket din neatentie si graba.

EU am chemat politia ( PT CA EI NU VOIAU - se pare ca nu e in avantajul lor ) si am dat o declaratie ca bunurile pe care le aveam in plasa le luasem din alta parte DAR SUPERMARKETUL MI LE-A RETINUT PANA MA PREZINT CU BONUL, deoarece si ei au produse similare.

POT MERGE IN INSTANTA ?
CARE SUNT PASII DE FACUT PENTRU A OBTINE DESPAGUBIRI DE LA EI.

Mentionez ca inca nu le-am dus BONUL, deoarece CAND IL PREZINT SUPERMARKETULUI, vreau SA-MI DEA IN SCRIS CA MI-AU RETINUT BUNURILE MELE, considerandu-ma infractor .

Va multumesc tare mult.

Cu
Am inteles ce mi-ati spus dumneavoastra si va multumesc.

Cei de la supermarket m-au lezat pentru ca m-au facut hoata de fata cu toti clientii.

Produsele mele aveau cod de bare dar EI , NU M-AU LASAT SA TREC PE LA CASA, unde ar fi trebuit ca un dispozitiv sa inceapa sa faca zgomot, daca erau furate de la ei.

La ce categorie juridica pot incadra acest abuz?

Va multumesc frumos !
Nu mi se pare abuz. Nu trebuia sa intrați cu ele, iar la ieșire nu ați putut face dovada ca va aparțin, iar în magazin exista aceleași produse.
Am intrat și eu cu o sticla de apa, am uitat s-o declar și asta e, am platit-o.
Exista afișe de avertizare.. Nu aveți dreptate.
aveti dreptate aici si este greseala mea ca nu am fost mai explicita : erau niste flori, mai multi butasi de trandafir....aveau cod de bare pe ei, daca ma lasau sa trec de casa, ar fi inceput sa faca zgomot dovedindu-le ca i-am furat dar, nu m-au lasat....
Este un abuz evident.
Dar in Romania abuzurile chiar nu mai conteza, ca oamenii nu sunt in masura sa se apere singuri...
Pot fi aparati dar este inutil sa discutam despre aparari ca deja nu prea mai exista,,,decat in mod exceptional...

Atata timp cat nu se poate dovedi ca ceva s-a furat este un abuz deosebit de grav.
Eu intru cu ce vreau in astfel de magazine si nu m-a oprit nimeni niciodata.

S-a intmplat sa nu intru cu nimic si sa ma opresca...
Dar...romanul este iertator...
Adica ma opreau ca tiuia ceva...
In mod normal faptul ca ma opresc este un abuz deosebit de grav...dar...ii iert...
Daca as obtine 10 000 eur0 ca m-au oprit aiurea nu i-as ierta...
Dar, nu as obtine atata ci cel mult 200 euro...cred eu si nu am timp de ei...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aparatele nu piuie din cauza codului de bare.
Daca ar fi asa ar fi trebuit sa piuie si cand ati intrat.
Aparatul piuie cand produsul are un element de siguranta cum sunt cele de pe produsele textile, sticlele de bautura mai scumpa, etc.
Se poate intampla sa iesi cu produse fara sa le platesti daca le pui in buzunar si uiti sa le scoti la casa.