avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate certificat deces din Canada pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate certificat deces din Canada pentru succesiune in Romania

Locuiesc in Canada si sotul mea a decedat iar eu trebuie sa vin in Romania sa fac succesiunea pe bunurile comune de acolo.
Va rog sa-mi spuneti daca certificatul de deces din Canada este valabil pentru a face succesiunea.
Daca nu, ce trebuie facut.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: doina_manuela , utilizator 20:44, 14 Martie 2015
Certificatul de deces este valabil in Canada. Pentru a fi valabil si in Romania, trebuie transcris.
Adica trebuie:
1)Tradus si legalizat la Consulatul Romaniei in Canada, apoi,
2) Veniti cu traducerea in Romania,
3) Va adresati Primariei-Directia de evidenta persoanei de pe raza ultimului domiciliu al defunctului din Romania. De aici vi se va elibera o adeverinta in baza careia veti obtine un nou certificat de deces, romanesc.
Exista si posibilitatea sa va angajati avocat si sa nu mai veniti in Romania special pentru asa ceva.
Puteti da procura oricarei persoane de incredere, nu numai unui avocat, eu nu sunt avocat si m-am descurcat cu toate aceste operatiuni. Nu este complicat, dar dureaza...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transcrierea documentelor in romania ftclaudia@yahoo.it ftclaudia@yahoo.it Buna ziua, sunt cetatean cu dubla cetatenie (roman-italian) fost casatorita in Italia cu cetatean italian in 2001 iar acum in posesul sentintei definitiva de ... (vezi toată discuția)
Certificat de deces eliberat in canada selon87 selon87 Buna ziua ! Ceatean roman- canadian decedat in Canada - Certificatul de deces eliberat de statul canadian, poate fi folosit pentru declararea decesului la ... (vezi toată discuția)
Casatorie in canada-divort in ro? excape excape Buna ziua, m-am casatorit acum 3 ani in Canada cu un canadian, dar nu am avut domiciliu comun, defapt eu am locuit in tot acest timp in Romania, iar el in Ca, ... (vezi toată discuția)