Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate certificat deces din Canada pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate certificat deces din Canada pentru succesiune in Romania

Locuiesc in Canada si sotul mea a decedat iar eu trebuie sa vin in Romania sa fac succesiunea pe bunurile comune de acolo.
Va rog sa-mi spuneti daca certificatul de deces din Canada este valabil pentru a face succesiunea.
Daca nu, ce trebuie facut.
Multumesc
Certificatul de deces este valabil in Canada. Pentru a fi valabil si in Romania, trebuie transcris.
Adica trebuie:
1)Tradus si legalizat la Consulatul Romaniei in Canada, apoi,
2) Veniti cu traducerea in Romania,
3) Va adresati Primariei-Directia de evidenta persoanei de pe raza ultimului domiciliu al defunctului din Romania. De aici vi se va elibera o adeverinta in baza careia veti obtine un nou certificat de deces, romanesc.
Exista si posibilitatea sa va angajati avocat si sa nu mai veniti in Romania special pentru asa ceva.
Puteti da procura oricarei persoane de incredere, nu numai unui avocat, eu nu sunt avocat si m-am descurcat cu toate aceste operatiuni. Nu este complicat, dar dureaza...